reklama

Staněk házel mazácky. Medaili by si zasloužil, říká legendární Fibingerová

Tomáš Staněk Tomáš Staněk autor: Reuters
Legendární česká koulařka Helena Fibingerová má ve své sbírce cenných kovů zlatou medaili z mistrovství světa v roce 1983, bronzovou z olympijských her v roce 1976 a osmkrát stála na nejvyšším stupínku na evropských halových šampionátech v období 1973–1985. Atletika zůstala jejím životem, a proto je určitě nejpovolanějším odborníkem k hodnocení včerejšího vystoupení Tomáše Staňka na MS v Londýně. „Čtvrtým místem potvrdil, že patří mezi absolutní světovou špičku, což považuji za obrovský úspěch,“ zdůraznila hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Co vám napověděla kvalifikace?

Pět centimetrů od bronzu? Bolí to, neprodal jsem, na co jsem měl, smutní koulař Staněk Pět centimetrů od bronzu? Bolí to, neprodal jsem, na co jsem měl, smutní koulař Staněk Čtěte zde

Staněk se zachoval doslova mazácky, limit hned prvním hodem překonal o centimetr, a ušetřil tak síly na velké finále. Jeho nedávný letošní rekord 22,01 ho zařadil na čtvrtou příčku letošních světových tabulek, takže postup do elitní dvanáctky se očekával.

Co vám prozradily první finálové hody?

Celé finále bylo pro mě velkým zážitkem. Sešla se v něm početná skupina skvělých koulařů, kteří posílali své nářadí za hranici 21 metrů. Vynikající byl Walsh z Nového Zélandu, který hned prvními hody zastínil i všechny favorizované Američany, včetně Crousera, který byl suverénem této sezony. Staněk druhým pokusem 21,41 si ze čtvrtého místa zajistil postup do užšího finále, tedy mezi elitní osmičku, a zůstával tak ve hře o některou z medailí.

V něm už však, bohužel, svůj výkon nezlepšil a musel se spokojit s neoblíbenou "bramborovou" pozicí…

Vím, že ho to moc mrzelo, a opravdu je to velká škoda. Vždyť od medaile ho dělilo pouhých pět centimetrů. Sebekriticky hledal chybu v technice hodu, že kouli nedostal na prsty, takže nevzala správný kopec ani dynamiku. Já si však myslím, že podal vynikající výkon, ve vyrovnané bitvě se nezalekl velkých jmen a v krásném závodě dosáhl výborného výsledku. Zasloužil si medaili, ale nelze přehlédnout, že se podepsal pod velký úspěch celé české atletiky. Za jeho vystoupení mu dávám jedničku s hvězdičkou.

Myslíte si, že je to příslib i pro jeho budoucnost?

Česko má kompletní sadu oštěpařských medailí, v pořadí národů zůstali těsně za top10 Česko má kompletní sadu oštěpařských medailí, v pořadí národů zůstali těsně za top10 Prohlédněte zde

Určitě! Ze světové koule se stala soutěž, v níž nikdo nemá medailovou jistotu. Je vždy zárukou krásného závodu a dramatické bitvy o nejvyšší příčky. A je báječné, že Staněk se už zařadil mezi tyto velikány. Ještě potřebuje trochu času, aby si přestal myslet, že na někoho z této vybrané společnosti nemá. Vždyť v Londýně hned několik papírových favoritů porazil.

Co byste řekla na adresu druhého českého koulaře Ladislava Prášila?

Výkon 20.04 mu na postup do finále sice nestačil, ale nešlo o nějaký propadák. Po nemalých zdravotních problémech dosáhl výkonu, na který v současnosti má. Také on potřebuje čas a věřím, že se bude opět zlepšovat.

reklama