reklama

Šup do křoví. Kamery ukázaly, jak se fixlovalo při závodu plném podvodníků

Podvody při půlmaratonu v Šen-čenu Youtube.com
Velký ohlas vzbudila zpráva o tom, jak při půlmaratonu v čínském Šen-čenu podvádělo na 258 běžců. Kamery teď ukázaly, jak k tomu také docházelo.

Při nedělním půlmaratonu v čínském Šen-čenu bylo při podvodu přistiženo 258 účastníků závodu. Největší část z nich, přesně 237 běžců, byla potrestána za to, že si zkrátili trasu. Dopravní kamery ukázaly, jak k tomu docházelo.

Na záběrech je vidět, jak vykutálení atleti odbočí na tříproudé komunikaci do pásu křoví a stromů, který odděluje další tři pruhy v protisměru. Na druhé straně se po pár metrech vynoří jakoby nic a připojí se znovu do proudu běžců, kteří se již vracejí.

Podvodníkům hrozí dvouletý zákaz účasti na tamním půlmaratonu. Dalším jednadvaceti závodníkům, kteří měli falešná startovní čísla nebo se vydávali za někoho jiného, hrozí doživotní zákaz.

"Jsme hluboce zarmouceni podvody, které se během závodu objevily. Běh není jen sport, je to metafora života. Každý běžec je zodpovědný sám za sebe," uvedli organizátoři prostřednictvím agentury Sin-chua.

Zprávy o podvodu vyvolaly v Číně vlnu rozhořčení. Úvodník jednoho z místních listů dokonce nabádal běžce, aby respektovali maraton a sportovní duch. Jako jednu z příčin tohoto problému kritici vnímají enormní nárůst počtu běžeckých závodů určených pro velký počet závodníků.

Podle údajů Čínské atletické asociace bylo v roce 2011 v Číně 22 maratonů a dalších silničních závodů, letos je jich už více než tisíc. "V Číně je teď příliš mnoho maratonů a příliš mnoho takzvaných běžců, ale běžci, kteří opravdu milují běhání, jsou pořád v menšině," uvedl jeden z kritiků na twitteru.

reklama