Štafeta čtvrtkařů byla na HMS pátá, Poláci zaběhli světový rekord

Aktualizováno 4. 3. 2018 19:01
Michal Desenský, Patrik Šorm, Filip Šnejdr a trojnásobný světový šampion z individuálního závodu na 400 metrů Pavel Maslák porazili ve finále jen domácí Brity.
Polská štafeta na HMS 2018 zaběhla světový rekord na 4x400 metrů
Polská štafeta na HMS 2018 zaběhla světový rekord na 4x400 metrů | Foto: Reuters

Birmingham - Štafeta českých čtvrtkařů skončila na halovém mistrovství světa v Birminghamu pátá. Michal Desenský, Patrik Šorm, Filip Šnejdr a trojnásobný světový šampion z individuálního závodu na 400 metrů Pavel Maslák porazili ve finále jen domácí Brity. Z vítězství se radovali senzačně Poláci ve světovém rekordu 3:01,77 minuty.

Za titulem mířili od prvního úseku Američané, kteří ovládli štafetu na předchozích šesti světových šampionátech, ale finišman Vernon Norwood v cílové rovince neodolal náporu Jakuba Krzewiny. Polští běžci připravili Američany i o světový rekord, jejich čtyři roky starý zápis ze Sopot překonali o 36 setin sekundy. Češi byli dlouho poslední, na pátou příčku je vytáhl Maslák, který proběhl cílem o 21 setin před britským finišmanem Leem Thompsonem.

Už třetí titul halového mistra světa získal francouzský tyčkař Renaud Lavillenie. Předloňské zlato z Portlandu obhájil výkonem 590 centimetrů. Víckrát dokázal ve skoku o tyči šampionát vyhrát jen legendární Sergej Bubka, který má čtyři zlaté medaile.

Běh na 60 metrů překážek vyhrál domácí Andrew Pozzi, který slavil zlato i před rokem na evropském halovém šampionátu v Bělehradě. Ve finále zopakoval svůj nejlepší letošní čas 7,46 sekundy z odpoledního semifinále, v němž vypadl český reprezentant Petr Svoboda. Za Pozzim zaostal v boji o titul o jedinou setinu Američan Jarret Eaton. Do finále kvůli diskvalifikaci za předčasný start nezasáhl Kypřan Milan Trajkovič, jenž se v semifinále blýskl druhým nejlepším časem a národním rekordem 7,51.

Pozzi se postaral o druhé zlato pro britský tým a rozjásal své krajany v hale včetně Colina Jacksona, který vyhrál stejnou disciplínu v roce 1999 v Maebaši.

Po dvou evropských titulech v hale se srbská dálkařka Ivana Španovičová dočkala i světového zlata, které získala v letošním světovém maximu 696 cm. Zkompletovala svou sbírku medailí z halových MS po bronzu ze Sopot a stříbru z Portlandu, kde nestačila na Američanku Brittney Reeseovou, které dnes porážku vrátila. Reeseová sice ve čtvrté sérii vyrovnala výkon Španovičové z úvodu soutěže 689 cm a díky lepšímu druhému pokusu vedla, srbská atletka však vzápětí předvedla vítězný skok.

Nejdelším běhům vládli Etiopané, kteří navázali na double krajanky Genzebe Dibabaové. Nejpomalejší závod na 3000 metrů v historii světových šampionátů v hale vyhrál Yomif Kejelcha, který obhájil titul z Portlandu v čase 8:14,41.

Jako taktickou bitvu pojali běžci také patnáctistovku, kterou po rychlém závěru ovládl osmnáctiletý Samuel Tefera za 3:58,19. Vicemistra světa z roku 2016 Jakuba Holušu, který neuspěl v sobotním rozběhu, vystřídal na stříbrném stupínku jeho tréninkový partner Polák Marcin Lewandowski.

Na ženské osmistovce se povedlo obhájit zlatou medaili Francine Niyonsabaové z Burundi, která zvítězila v nejlepším čase sezony 1:58,31.

Halové mistrovství světa v atletice v Birminghamu:

Muži:

1500 m: 1. Tefera (Et.) 3:58,19, 2. Lewandowski (Pol.) 3:58,39, 3. Igidír (Mar.) 3:58,43.

3000 m: 1. Kejelcha 8:14,41, 2. Barega (oba Et.) 8:15,59, 3. Birgen (Keňa) 8:15,70.

60 m př.: 1. Pozzi (Brit.) 7,46, 2. J. Eaton (USA) 7,47, 3. Manga (Fr.) 7,54.

4×400 m: 1. Polsko (Zalewski, Omelko, Krawczuk, Krzewina) 3:01,77 - světový rekord, 2. USA 3:01,97, 3. Belgie 3:02,51, …5. ČR (Desenský, Šorm, Šnejdr, Maslák) 3:04,87.

Tyč: 1. R. Lavillenie (Fr.) 590, 2. Kendricks (USA) 585, 3. Lisek (Pol.) 585.

Ženy:

800 m: 1. Niyonsabaová (Bur.) 1:58,31, 2. Wilsonová (USA) 1:58,99, 3. Oskanová-Clarkeová (Brit.) 1:59,81.

Dálka: 1. Španovičová (Srb.) 696, 2. Reeseová (USA) 689, 3. Moguenaraová-Taroumová (Něm.) 685.

4×400 m: 1. USA (Hayesová, Molineová, Wimbleyová, Okolová) 3:23,85, 2. Polsko 3:26,09, 3. Británie 3:29,38.