reklama

Trojskokanka Devetzíová přijde kvůli dopingu o dva bronzy, trest dostal i sprinter Kimmons

Trell Kimmons byl členem americké štafety, která získala stříbro na OH v Londýně. Po odhalení dopingového prohřešku Tysona Gaye ale stejně jako celý tým o cenný kov přišel. Trell Kimmons byl členem americké štafety, která získala stříbro na OH v Londýně. Po odhalení dopingového prohřešku Tysona Gaye ale stejně jako celý tým o cenný kov přišel. autor: Ludvík Hradilek
Řecká trojskokanka Chrysopiyí Devetzíová, která ukončila kariéru už v roce 2009, byla zpětně usvědčena z dopingu a její bronzy z olympiády v Pekingu a mistrovství světa v Ósace připadnou ruské, respektive kazašské atletce. Dvouletý trest dostal také americký sprinter Trell Kimmons.

Atény - Bývalá řecká trojskokanka Chrysopiyí Devetzíová přijde o bronzové medaile z mistrovství světa 2007 a z olympijských her v roce 2008 v Pekingu. Zpětné prověření jejího vzorku ze světového šampionátu v Ósace totiž odhalilo užití steroidů a Mezinárodní atletickáfederace IAAF Řekyni zpětně diskvalifikuje na dva roky od srpna 2007 ze všech soutěží.

Dvořák: Světová atletika? Divná. Nešvar skupování závodníků není správný, sprintera bych nepřivedl Dvořák: Světová atletika? Divná. Nešvar skupování závodníků není správný, sprintera bych nepřivedl Čtěte zde

Devetzíová, jež má ve sbírce i olympijské stříbro z Atén 2004, navíc dostala od IAAF za užití stanozololu zpětně i čtyřletý zákaz startů. Pro atletku to však už nic neznamená, protože v roce 2009 ukončila kariéru poté, co dostala dvouletý trest za odmítnutí dopingové kontroly během soustředění na Ukrajině.

Bronz z MS by měl nyní připadnout původně čtvrté Rusce Anně Pjatychové, na olympijských hrách v Pekingu skončila těsně za stupni vítězů Olga Rypakovová z Kazachstánu.

IAAF zároveň kvůli pozitivním výsledkům opakovaných dopingových testů zpětně potrestala ruské vytrvalce Ildara Minšina a Irinu Timofejevovou, žádný z nich se ale na velkých mezinárodních šampionátech na medailové příčky neprosadil.

Kimmons už o stříbro přišel dříve

Od domácí antidopingové agentury USADA dostal dvouletý zákaz startů americký sprinter Trell Kimmons. Jednatřicetiletý atlet měl pozitivní test na březnovém národním halovém šampionátu v Portlandu, v jeho vzorku se objevil zakázaný stimulant.

Během vyšetřování případu vyšlo najevo, že Kimmons užil preparát zřejmě nevědomky v potravinovém doplňku. Proti trestu se ale odvolávat nehodlá a distanc, který se zpětně počítá od 14. dubna 2016, přijal.

Lepchenková byla zbavena obvinění z dopingu za meldonium Lepchenková byla zbavena obvinění z dopingu za meldonium Čtěte zde

Kimmons byl před čtyřmi lety členem americké štafety, která získala stříbro na olympijských hrách v Londýně. Po odhalení dopingového prohřešku Tysona Gaye ale stejně jako celý tým o cenný kov přišel.

reklama