Katařan se cítil jako v zimě, Vrzalová si libovala. Chladné počasí je ideální, zářila mílařka

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
13. 6. 2018 20:47
Zlatá tretra začala úžasným soubojem výškařů, který nakonec v rekordu mítinku vyhrál Mutaz Essa Baršim z Kataru. Ostravská mílařka Simona Vrzalová si doma zaběhla osobní maximum.
Simona Vrzalová si na Zlaté tretře vylepšila osobní rekord o více než dvě sekundy. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Oficiální program 57. ročníku Zlaté tretry odstartovala výška mužů a od začátku se bylo na co dívat. Jediný český zástupce Jaroslav Bába skočil 215 centimetrů a obsadil až osmé místo, zato Daniil Lysenko s Mutazem Essou Baršimem překonali rekord mítinku rovnou dvakrát.

Katařan nakonec zvítězil výkonem 2,38 metru. "Jsem rád, že se mi povedlo zvítězit a skočit tak vysoko," prohlásil Baršim. Nový rekord závodu stanovil v chladném počasí a za lehkého deště. "V takových podmínkách to nebylo nic lehkého, ale všichni to měli stejné," uznal.

Dvojice favoritů závod opanovala a skočila o více než deset centimetrů výše než ostatní. Byl to však Baršim, kdo na 234 poprvé zaváhal. "Měl jsem zpočátku trochu problém zůstat koncentrovaný. Nebyl jsem daleko od toho, abych s Daniilem prohrál," podotkl úřadující mistr světa.

Lysenko laťku ve výšce 234 centimetrů zdolal a překonal Bondarenkův ostravský výkon z roku 2014. Baršim odložil dva pokusy na 236, ale ani tam nebyl úspěšný. "Dostal jsem se pod tlak, ale to jsem potřeboval. Naladil jsem se na tu správnou vlnu," popisoval výškař z Kataru.

Ruský halový mistr světa to na výšce 236 centimetrů dokázal, a tak musel Baršim znovu odkládat o dva centimetry výše. A tentokrát už to zvládl, na rozdíl od Lysenka. Diváci bouřili, asijský hubeňour byl ve svém živlu, ale po chvilce přemýšlení se rozhodl v závodě nepokračovat.

Útok na světový rekord ve výšce 245 centimetrů se nekonal, ač má Baršim z letošního roku skočeno již 240. "Nechtěl jsem riskovat zranění. Byla velká zima a já neměl dostatečně zahřáté nohy. Jsem z Dauhá, tohle počasí je pro mě jako zima, ne léto," rozesmál se Baršim.

Vyjma počasí si premiérovou účast na Zlaté tretře užil. "Lidé byli úžasní, závodilo se mi před nimi skvěle," poděkoval Katařan za podporu.

Vrzalová zúročila hodiny v posilovně

Komu naopak chladné klima vyhovovalo, je Simona Vrzalová. Mílařka závodící za zdejší Vítkovice obsadila na patnáctistovce skvělé třetí místo v novém osobním rekordu 4:04,8 sekundy. "A to jsem podle tréninku přesvědčená, že můžu běžet ještě rychleji," vypálila Vrzalová.

Osobní rekord z Berlína z loňského roku si vylepšila o více než dvě sekundy a musela se sklonit pouze před Etiopankou Cegajovou a Britkou McDonaldovou. "Soupeřky běžely skvěle a potáhly mě, neběžela jsem sama. Byl to silně obsazený závod," radovala se česká atletka.

Limit pro letošní evropský šampionát už měla Vrzalová splněný a na domácím stadionu ve Vítkovicích mohla závodit s čistou hlavou. "Už to všechno k Berlínu směřujeme. Dokázala jsem si, že mám formu."

Národní rekord Ivany Walterové (4:01,84 sekundy) odolal, ale Vrzalová se svým výkonem zařadila na druhé místo české historie. "To mě těší, musím však říct, že překonat ten rekord se mi asi nepovede. Dneska mi přálo počasí, ten chlad byl naprosto ideální," smála se Vrzalová.

Osobní maximum zdolala i sedmá Diana Mezuliáníková, naopak desátá Kristiina Mäki nemůže být spokojená. "Oproti Kristiině běhám dobře úseky, ona je lepší na dlouhé běhy ve vysokém tempu. Já jsem takový silový typ," poznamenala rozesmátá Vrzalová a ukázala svaly.

"Hodně jsem teď posilovala a je vidět, že se mi to vyplácí," pokračovala dobře naladěná atletka, která se k vrcholovému sportu vrátila v 28 letech po překonání chudokrevnosti a návrat se jí daří.

Vloni se poprvé v kariéře účastnila světového šampionátu v Londýně, letos si v Německu premiérově užije atmosféru mistrovství Evropy.