reklama

Veselý si kvalifikaci ztížil, ale na finále si věří: Vím, že mám formu

Vítězslav Veselý Vítězslav Veselý autor: Reuters
Český oštěpař Vítězslav Veselý postoupil do finále mistrovství Evropy až posledním pokusem dlouhým 84,82 metru. Sám si ale před čtvrtečním závodem věří, protože cítí, že má formu.

Amsterodam - V prostředí obklopeném slavnými muzei a třemi tisícovkami diváků natěsno u sektoru dnes oštěpař Vítězslav Veselý postoupil do finále mistrovství Evropy v Amsterodamu. Kvalifikaci v centru města absolvoval celou, limit hodil až posledním pokusem, ale výkon 84,82 metru ho opravňuje pomýšlet na úspěch ve čtvrtečním finále. Novinku si pochvaloval, ale je rád, že se na finále vrátí na stadion.

Do ošťěpařského finále ME pronikli všichni tři Češi, Vadlejch vyhrál skupinu Do ošťěpařského finále ME pronikli všichni tři Češi, Vadlejch vyhrál skupinu Čtěte zde

Za zády měl Art Square s jezírkem a slavné Rijksmuseum s originálem slavné Rembrandtovy Noční hlídky. Po pravé ruce stálo Muzeum Van Gogha, jednoho z nejdůležitějších malířů postimpresionismu, s originály jeho Slunečnic, Cypřišů či autoportrétů. Tribuny těsně obepínaly sektor a diváci vytvářeli elektrizující atmosféru. "Docela dobrý," uznal Veselý.

Rozběh pro kvalifikace oštěpařů nebyl na pódiu, ale zasazený do země na pláni zvané Museumplein, kde kdysi vznikala nizozemská atletika a kde stál první stadion. Ten Olympijský byl vystavěn pro hry v roce 1928. "Udělali to dobře. Dokonce Finové říkali včera v posilovně, že rozběh je dlouhý i pro Veselého," usmíval se český mistr světa z roku 2013. "Bál jsem se, že to bude na pódiu, že to bude pružit," řekl. "Líbila se mi hudba, bylo to takové uvolněnější," uvedl.

Až potud Veselý chválil, potom začal ale kritizovat. "To víte, že jsem si to mohl udělat snazší," uznal, že zbytečně házel třikrát. "Celou sezonu bojuju s tím, že mám pocit, že jsem blízko, a pak tam vysazuju zadek. Je to boj, když se rozběhu rychleji, tak to tolik nezvládám, je to takové hledání. Uvidíme, snad zítra se to sejde," věřil před finále.

To bude mít snazší, neboť bude už na stadionu. Dnes se totiž připravoval na rozcvičovacím stadionu, kde oštěpaři museli do svolavatelny hodinu a půl před začátkem závodu. Pak nasedli do autobusu a vydali se na cestu autobusem do centra. Pak už měli jen tři hody na rozházení. "Nebylo to šťastně vyřešené, bylo to strašně roztahané," soudil.

V přípravě na sezonu měl zdravotní potíže, není v ideální kondici, navíc moc sil dneska neušetřil. "Jsem ale rád, že to finále bude zítra, protože to většinou všechno rozbolí až další den," uvedl. "Na tréninku hážeme ale třikrát týdně, tak by to snad nemělo vadit," věřil, že mu síly zbyly.

"Vím, že mám formu, ale je to těžké v těch třech hodech najít. Naházelo se daleko, kdybych se nezlepšil tím posledním hodem, tak bych měl problém postoupit," řekl po své skupině a jeho predikce se potvrdila.

Do muzeí se po finále ale nejspíš nepodívá. "Budu asi tak rozsekanej, že budu rád, když si dojdu na jídlo a dám si ledovou lázeň," plánoval. "Ale jednoho dne by mě to zajímalo. Navykl jsem si, že jezdíme za sportem, ale po kariéře si snad najdu čas a podívám se na to, co mě zajímá," dodal.

reklama