reklama

Vícebojař Sýkora skončil na halovém šampionátu devátý, vyhrál Ureňa

Zraněný český reprezentant Jiří Sýkora na HME v Glasgow. Zraněný český reprezentant Jiří Sýkora na HME v Glasgow. autor: Reuters
Titul halového mistra Evropy v sedmiboji získal Španěl Jorge Ureňa, který byl při neúčasti obhájce titulu Francouze Kévina Mayera největším favoritem. Nasbíral 6218 bodů, což je nejlepší letošní světový výkon.

Český sedmibojař Jiří Sýkora obsadil v Glasgow deváté místo i s nulovým zápisem ve skoku o tyči, kde se při prvním pokusu zranil a opustil halu na nosítkách. Večer se vrátil na závěrečný kilometr a závod dokončil jako poslední z devíti klasifikovaných vícebojařů.

Sýkoru problémy se zády výrazně limitovaly už v závěru prvního dne při výšce. Navzdory tomu se rozhodl v soutěži pokračovat, do druhého dne vstoupil druhým nejlepším časem na překážkách 8,02 sekundy a posunul se z desátého na sedmé místo.

V tyči si zvolil nejnižší základ ze všech, ale hned po prvním pokusu na 440 centimetrech zůstal ležet na doskočišti s bolestivou grimasou. "Při tom pohybu na tyči tu bolest ucítil znova. Bohudík to na ploše vypadalo dramatičtěji, než to ve skutečnosti je," řekla novinářům lékařka výpravy Karolína Bílková.

Sýkora byl poměrně dlouho ošetřován, ale neurologické vyšetření neodhalilo nic závažného a český reprezentant se mohl o pár hodin později vrátit na dráhu a sedmiboj dokončit.

Vedení hned v první dnešní disciplíně převzal Ureňa, který před dvěma lety v Bělehradě získal stříbro. Na překážkách si vyrovnal osobní rekord časem 7,78, což mu vyneslo úctyhodných 1038 bodů, a vedení udržel až do konce.

Vyhrál i závěrečný kilometr. V něm si Brit Tim Duckworth, hnaný dopředu publikem, vylepšil osobní rekord o sedm sekund a udržel druhé místo před Rusem Iljou Škureňovem.

reklama