reklama

Žádná medailová jistota. Špotákovou čeká dřina, ale v oblíbeném Londýně si neobyčejně věří

Barbora Špotáková cítí velkou formu. Vedle domácího mistrovství (na snímku) vyhrála také dva závody Diamantové ligy včetně toho londýnského. Prodá dobrou pohodu ve finále? Barbora Špotáková cítí velkou formu. Vedle domácího mistrovství (na snímku) vyhrála také dva závody Diamantové ligy včetně toho londýnského. Prodá dobrou pohodu ve finále? autor: Dalibor Sosna
Barbora Špotáková bude večer bojovat o čtvrtou medaili z mistrovství světa a ráda by napravila deváté místo z Pekingu 2015. Ačkoliv se jí kvalifikace nepovedla podle představ, světová rekordmanka si nejen díky oblíbenému stadionu v Londýně věří na velký výsledek. "Necítila jsem se nejlépe. Ale mám obrovskou formu, musím se srovnat s rozběhem a doufám, že to bude úplně jiný závod," řekla Češka. Do boje o medaile by však mohlo promluvit až nečekaně mnoho závodnic.

Praha - Barbora Špotáková patří k medailovým jistotám české atletické reprezentace, jenže na posledních velkých akcích už se fanoušci přesvědčili, že její dominance nemůže trvat věčně. Česká oštěpařka cítí formu, během sezony se stále zlepšovala, ale kvalifikace jen potvrdila, že bychom měli být svědky nebývale vyrovnaného finále, ve kterém může uletět oštěp komukoliv.

Česko má kompletní sadu oštěpařských medailí, v pořadí národů zůstali těsně za top10 Česko má kompletní sadu oštěpařských medailí, v pořadí národů zůstali těsně za top10 Prohlédněte zde

Poučení z kvalifikace, finále bude jiné

Nedělní kvalifikace nevyšla Špotákové podle představ. Házela až ve druhé skupině a po protivně dlouhém čekání si chtěla postup zajistit hned prvním pokusem. Jenže poslala oštěp pod hranici 60 metrů a limit byl mnohem dál.

"Tušila jsem to, necítila jsem se nejlépe," říkala Češka po kvalifikaci. Při prvním nevydařeném pokusu vyrušili Špotákovou čtvrtkaři, kteří narušili její přípravu. Dvojnásobná olympijská šampionka přiznala, že došlo i na peprnější slova.

"Tohle se na MS stává, ale je to nepříjemné. Nadávala jsem, protože to ovlivnilo pokus. Tím druhým jsem to zajistila," přešla Špotáková k hodu dlouhému 64,32 metru. Limit byl stanoven na 63,50, Češka skončila v kvalifikaci pátá.

"Bylo to ošklivé, takový 'prasehod'. Byla to rána, urvala jsem to na sílu, ale ten oštěp se hrozně třepal," okomentovala kriticky. Třetí pokus už Češka nemusela absolvovat a jistě ušetřila spoustu psychických sil. 

Čeští tyčkaři zklamali. Hlavně Kudlička, mohl atakovat medaili, říká Kateřina Janků Čeští tyčkaři zklamali. Hlavně Kudlička, mohl atakovat medaili, říká Kateřina Janků Čtěte zde

Vedle přerušení rituálu před hodem byl dalším problémem rozběh, který chce Špotáková před finále ještě vyladit. "Nemohla jsem se srovnat, musím se na to podívat a myslím, že budu posouvat hodně dozadu. Byl to takový zvláštní den, ale věřím, že na finále budu v daleko lepší kondici," ujistila Špotáková. Samozřejmě bude patřit mezi největší favoritky, ale s medailovou jistotou raději tak úplně nepočítejme.

Všechny finalistky letos přes 63 metrů

Před třemi lety stačil Špotákové k poslední velké zlaté medaili na ME v Curychu pokus dlouhý 64,41 metru. Letos na světovém šampionátu ale čekejme laťku mnohem výše. Už jen proto, že všech dvanáct finalistek v letošní sezoně hodilo za 63metrovou hranici, a osm dokonce za 65 metrů. Před odletem do Londýna jmenovala Špotáková jako největší soupeřky zkušenou Slovinku Martinu Ratejovou a Tatsjanu Chaladovičovou z Běloruska. Představme si ale i další.

Ratejová doprovází českou atletku na velkých akcích takřka po celou kariéru, ale na velkou medaili čeká. Chaladovičová je loňskou mistryní Evropy z Amsterdamu, kde skončila Špotáková pátá. A teď zbytek. Na startu bude i olympijská vítězka z Ria Chorvatka Kolaková, která v kvalifikaci stejně jako Chaladovičová nezdolala limit, a tak určitě očekávejme zlepšení. Titul mistryně světa obhajuje Němka Molitorová, jež si v neděli pro změnu hodila nejlepší letošní výkon a připomněla, že se s ní ještě pořád musí počítat.

Špotáková je ve finále. Muži zdůraznili českou tyčkařskou kalamitu, končí i Maslák Špotáková je ve finále. Muži zdůraznili českou tyčkařskou kalamitu, končí i Maslák Čtěte zde

Asijský rekord v hodnotě 67,59 metru předvedla Číňanka Lu Chuej-chuej, vítězka kvalifikace, která bude mít v závodě ještě dvě nebezpečné krajanky. Z druhé vlny mohou útočit Turkyně Tugsuzová, Hjálmsdótirrová z Islandu, Kanaďanka Gleadleová nebo Robertsová z Austrálie. Kvalifikace naopak znamenala stopku pro Nikolu Ogrodníkovou nebo jednu z okruhu favoritek, Lotyšku Palameikaovou. "Některým se zadařilo, ale to se v dobrých podmínkách dalo čekat. V úterý to bude úplně o něčem jiném," řekla Špotáková.

Oprávněná sebedůvěra může pomoct

Česká oštěpařka nemluvila jen o tom, jak si závodnice atmosféru velkého závodu přeberou psychicky, ale také o počasí. Na rozdíl od neděle by měl londýnský stadion bičovat slejvák. Na olympiádě v Pekingu to ale Bára zvládla i v dešti. Před finále si navzdory kvalifikaci věří. "Jsem optimistická, protože cítím obrovskou formu, v posledních měsících bylo všechno pozitivní," nechala se slyšet mistryně světa z Ósaky 2007.

Vysportovaná těla i krásné tváře. Rosolová táhne pole nejkrásnějších atletek v Londýně Vysportovaná těla i krásné tváře. Rosolová táhne pole nejkrásnějších atletek v Londýně Prohlédněte zde

Od té doby byla na MS dvakrát druhá v Berlíně a Tegu a naposled až devátá v Pekingu. Na stadionu v Londýně se ale tradičně cítí dobře, vždyť při Diamantové lize začátkem července zde vyhrála výkonem 68,26 metru, tedy nejdelším hodem od olympiády 2012, která se jak známo konala právě v britské metropoli. Zvítězila i o pár dní později v Rabatu, a tak se zdá, že formu vyladila skutečně skvěle.

Finále oštěpařek začne ve 20:20, přímý přenos můžete sledovat na ČT Sport. Výsledky Čechů, přehled závodů a ještě více najdete v grafice.

reklama