reklama

Zátopková myslela, že umírá. Nakonec operaci zlomené nohy zázračně zvládla

Dana Zátopková Dana Zátopková autor: ČTK
Čtyřiadevadesátiletá bývalá oštěpařka Dana Zátopková má za sebou operaci zlomené nohy a nyní rehabilituje.

Praha - Olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková se dobře zotavuje z vážného zranění nohy a mohla by se za pár měsíců vrátit domů. Legendární česká atletkaje v dobrém psychickém rozpoložení a dokonce už se za pomoci chodítka kolem nemocničního lůžka sama pohybovala. Nyní ji čeká zhruba dvouměsíční rehabilitace.

Zátopková leží na JIP, zlomila si nohu v krčku Zátopková leží na JIP, zlomila si nohu v krčku Čtěte zde

Zátopková si zlomila krček stehenní kosti v noci na pátek 30. září, necelé dva týdny po svých 94. narozeninách. V sobotu ráno se podrobila operaci v celkové anestezii a pár dní strávila na jednotce intenzivní péče. "Psychicky je na tom velice dobře, dala se dohromady a dostala se z nejhoršího," řekl dnes novinářům Karel Engel, který se o ni stará.

Bývalý zápasník Zátopkovou našel v pátek v poledne v jejím bytě společně s Františkem Fojtem, bývalým sekretářem Českého atletického svazu, který s ní měl domluvený oběd. "Volal mi, protože se na ni nemohl dobouchat. A já mám od jejího bytu klíče. Nedokázala si sama zavolat pomoc," uvedl Engel. Psychické rozpoložení Zátopkové v tu chvíli nebylo dobré. "Říkala, že umírá. Byla úplně v háji," řekl Engel.

Operaci zvládla zázračně dobře

Lékaři se rozhodli Zátopkovou uvést do celkové anestezie i přes její vysoký věk a dokonce je samotné překvapilo, jak dobře operaci zvládla. "Je to zázrak, říkali, že s tím ani nepočítali, že to tak lehce půjde," uvedl Engel. "Dneska už chodila s chodítkem kolem postele a má vůli žít," dodal.

Minimálně dva měsíce teď bude Zátopková na rehabilitačním oddělení vojenské nemocnice ve Střešovicích, potom by se mohla vrátit domů a pohybovat se pouze o holi. S ní chodila kvůli bolavé páteři a noze i před nehodou. "Bude záležet na ní, ale mám připravený sociální program za pomoci Českého olympijského výboru, až se vrátí. Ona je sice ekonomicky silná, ale je to takový moravský šetřílek," uvedl Engel.

Foto: Velké srdce, ale i veselé vzpomínky. Tak se Česko rozloučilo s Věrou Čáslavskou Foto: Velké srdce, ale i veselé vzpomínky. Tak se Česko rozloučilo s Věrou Čáslavskou Prohlédněte zde

Dveře od pokoje Zátopkové ve střešovické nemocnici se div netrhnou. Každý den ji navštíví několik přátel a známých. "Minulý týden tam bylo ve středu osm lidí, dneska snad pět, co vím. Už jsem chtěl jít za primářem, aby to zakázal a měla klid," uvedl Engel. Zátopková to ale nedopustila. "Vynadala mi. Když prý chtějí, ať chodí. Pomáhá jí to. Leží, dostává najíst a je v pohodě," řekl.

Na pátečním plénu Českého klubu olympioniků skončí Zátopkové členství v předsednictvu. V nepřítomnosti se jí ale dostane pocty. "Doufám, že ji plénum zvolí za čestnou předsedkyni," uvedl Engel.

"Držte mi palce, ať to rozchodím" Dana Zátopková, legenda českého oštěpu, se úspěšně zotavuje po operaci zlomeného krčku, kterou podstoupila v ÚVN Praha v sobotu 1. října. Dnes ji přišli navštívit kamarádi z Dukly Jaroslav Priščák a Imrich Bugár. Dana je přivítala s úsměvem, plná optimismu. „Už chodím s chodítkem a dnes jsem došla tady k sousední posteli,“ pochlubila se. „Horší bylo, když jsem v koupelně uklouzla. Seděla jsem na vaně, bolela mě noha a přemýšlela jsem, jak se došourat do postele. Ještě, že mám tak malý byt,“ vyprávěla Dana o prvních minutách po úrazu. Aby mohla „trénovat“ chůzi, přinesla jí návštěva několik triček. Nejvíc se jí líbilo to s postavičkou Emila Zátopka z olympijského běhu. Dana Zátopková Český olympijský tým Česká olympijská nadace

Zveřejnil(a) ASC Dukla dne 11. Říjen 2016
reklama