reklama

"Zázrak se nekoná, ale vyběhnu." Česká maratonkyně bude v Tokiu spoléhat na endorfiny

Bronzová Eva Vrabcová Nyvltová v cíli maratonu na ME v atletice v Berlíně 2018 Bronzová Eva Vrabcová Nyvltová v cíli maratonu na ME v atletice v Berlíně 2018 autor: ASC Dukla/Ivana Roháčková
Česká rekordmanka Eva Vrabcová Nývltová se v sobotu s největší pravděpodobností postaví na start olympijského maratonu v Sapporu. A to přesto, že ji problémy s pravou kyčlí a se stehenním svalem neopustily.

Ve čtvrtek se prostřednictvím mluvčího české olympijské výpravy Tibora Alföldiho nechala slyšet, že spoléhá na zázrak. Rozhodnout se měla dnes.

Dejte mu medaili, žádají fanoušci. Helcelet získal pro Česko pozoruhodné prvenství Dejte mu medaili, žádají fanoušci. Helcelet získal pro Česko pozoruhodné prvenství Čtěte zde

"Zázrak se nekoná, ale vyběhnu. Pokud se stav ještě víc nezhorší, tak vyběhnu a budu spoléhat na endorfiny a čekat, kam až se dostanu," zprostředkoval mluvčí její aktuální vyjádření.

Nejlepší česká vytrvalkyně se pak více rozepsala na sociálních sítích. "Poslední tři dny trénink nebyl možný vůbec. Nemohla jsem ani pořádně chodit. Byla jsem rozhodnutá neběžet. Ale pak mi začaly chodit zprávy od vás - mých fanoušků, a navíc dnes ráno jsem vstala z postele a mohla jít!" uvedla na Facebooku.

Zkusila se i proběhnout. "Ano, bolí to. Bolí to hodně, ale šlo alespoň trochu běžet. Nemůžu se odrazit, jak potřebuju, ani tak rychle. Ale běžela jsem. Proto jsem se rozhodla jít na start a bojovat o každý kilometr maratonské dávky a přát si, abych doběhla co nejdál," doplnila.

Pětatřicetiletá Vrabcová Nývltová by měla závodit na páté olympiádě, ale teprve podruhé na letní. Předtím se v běhu na lyžích zúčastnila zimních her v Turíně 2006, Vancouveru 2010 a Soči 2014, kde pátým místem na třicítce zaznamenala nejlepší výsledek.

Atletická tragédie. Kubánská naděje po zásahu kladivem zemřela Atletická tragédie. Kubánská naděje po zásahu kladivem zemřela Čtěte zde

Před pěti lety v Riu de Janeiro skončila v maratonu šestadvacátá. V roce 2018 získala v Berlíně bronzovou medaili na mistrovství Evropy. Loni se jí narodila dcera Adéla a limit pro Tokio splnila letos koncem května při prvním maratonu po porodu v Praze díky času 2:27:07, kterým se na 36 sekund přiblížila svému českému rekordu.

Vedle ní se na olympijský maraton nominovaly z českých reprezentantek ještě Marcela Joglová a Tereza Hrochová. Pořadatelé kvůli horkému počasí posunuli start o hodinu dříve na 6:00 místního času, což je dnes ve 23:00 SELČ. Už dříve závod přesunuli z Tokia do Sappora, kde mělo být chladněji. I dnes tam bylo nicméně okolo 35 stupňů Celsia.

reklama