reklama

Že je Špotáková na mateřské? Pořád je jednička, tvrdí oštěpařka Ogrodníková

Nikola Ogrodníková Nikola Ogrodníková autor: Dalibor Sosna
O více než tři metry si zlepšila osobní rekord, před čtrnácti dny vyhrála Zlatou tretru. Oštěpařka Nikola Ogrodníková prožívá snovou sezonu.

Praha - Hodem 65,61 metru si oštěpařka Nikola Ogrodníková (27) vytvořila osobní rekord, splnila limit pro účast na srpnovém mistrovství Evropy a hlavně ji těší vzácná vyrovnanost jejích výkonů. Ve všech sedmi závodech poslala své nářadí za šedesátimetrovou hranici.

"Začíná se o mě říkat, že jsem česká oštěpařská jednička, ale tou je pořád Bára Špotáková, která to po mateřské dovolené určitě zase potvrdí," říká skromně.

Podepsaly se na vašich výrazně  zlepšených výkonech změny v přípravě?

Asi to tak bude. Na podzim jsem se plně věnovala náročné fyzické přípravě v Harrachově. Pomohly mně hlavně běžecké tréninky. Zlepšila jsem se v rozběhu a v technice hodů jsem uvolněnější. A hlavně mě nepotkaly žádné zdravotní problémy, což je samozřejmě velice důležité.

S  jakými záměry a představami jste do letošní sezony vstupovala?

Už na dlouhodobém soustředění v Africe mně oštěp létal dost daleko, z čehož jsem měla příjemný pocit. Dobře jsem však věděla, že závod je úplně něco jiného než trénink. Rozhodně jsem nečekala, že přehodím 65 metrů. Mým přáním bylo zlepšit si osobní rekord 62,34 a zajistit si účast na mistrovství Evropy v Berlíně. Obojí se mi podařilo, takže mohu být spokojená.

Co vám první závody na mezinárodní scéně napověděly, nebo dokonce prozradily?

Když oštěp doletěl za hranici 65 metrů, tak jsem si řekla, že ve všech dalších vystoupeních musím potvrdit, že nešlo o náhodu. Zvýšilo se mi sebevědomí, ale v přípravě jsem nic nezměnila. Věděla jsem, že mám dobrou formu a je nutné si ji udržet hlavně dobrým zdravotním stavem.

S kterými vystoupeními jste nejvíc spokojena?

Zní to možná divně, ale se všemi sedmi, protože ve všech dosavadních závodech oštěp doletěl za hranici 60 metrů. Loni se mi to za celý rok podařilo jen pětkrát. Největší hodnotu má pro mě třetí místo v závodě Diamantové ligy v Oslu a vítězství na největší domácí akci Zlaté tretře.

Dostala jste se rovněž do nominace na evropskou atletku měsíce dubna a skončila na druhé příčce. Překvapilo vás to?

Samozřejmě, že jsem byla víc než překvapená. Zároveň jsem však byla ráda, že se o mě v evropské atletice už ví.

Jaký máte program do mistrovství Evropy, které v Berlíně začíná 7.srpna?

V sobotu se zúčastním oštěpařského festivalu v Německu a 5. července závodu Diamantové ligy v Lausanne. Pak bude následovat třítýdenní soustředění před mistrovstvím Evropy v Nymburku, které přeruším startem v dalším závodě Diamantové ligy v Londýně a mistrovstvím republiky.

Co by vás na evropském šampionátu potěšilo?

Postup do finále, tedy moje první účast v elitní evropské společnosti.

Po mistrovství Evropy však sezona pokračuje. Máte nějaké další přání?

V seriálu Diamantové ligy jsem zatím na čtvrtém místě a moc si přeji, abych se udržela mezi osmi nejlepšími, které mají právo účasti ve finále této soutěže. Kdyby to vyšlo, bylo by to super. Velkou atletickou událostí je samozřejmě v Ostravě Kontinentální pohár, ale o nominaci mohou uvažovat jen špičkové evropské oštěpařky. Leda, že bych v Berlíně…(smích).

reklama