reklama

Zemřela kontroverzní atletická šampionka, která možná vůbec nebyla ženou

Tamara Pressová na olympijských hrách v Římě v roce 1960 Tamara Pressová na olympijských hrách v Římě v roce 1960 autor: ČTK
Ve věku 83 let zemřela trojnásobná olympijská vítězka v atletice Tamara Pressová. Někdejší sovětská reprezentantka ve vrhu koulí a hodu diskem skonala 26. dubna, příčinu úmrtí ruská atletická federace neuvedla.

Pressová stejně jako její sestra Irina, která získala zlaté olympijské medaile v běhu na 80 metrů překážek a pětiboji, vzbuzovala pochybnosti svou mužskou postavou a rysy. Podle spekulací nebyly ženského pohlaví. Obě skončily se závoděním v roce 1966 krátce před zavedením sextestů.

Tamara Pressová vyhrála vrh koulí na olympijských hrách v Římě v roce 1960 a skončila druhá v disku. O čtyři roky později v Tokiu už obě disciplíny ovládla. Byla také trojnásobnou mistryní Evropy. V letech 1959 až 1965 vytvořila rodačka z Charkova jedenáct světových rekordů.

Hrůzostrašný pád na hlavu skončil tragicky. Smrt japonského bojovníka změní celé sumo Hrůzostrašný pád na hlavu skončil tragicky. Smrt japonského bojovníka změní celé sumo Čtěte zde
reklama