reklama

Atlety pohlídá databáze krevních vzorků

Lausanne - Atletika se chce vydat ve stopách cyklistiky. V rámci boje proti dopingu se plánují krevní testy, které by umožnily diskvalifikovat podezřelé sportovce ještě před soutěžemi.

Mezinárodní atletická federace by ráda nové pravidlo použila již před atletickým MS 2007 v japonské Osace. Špičkoví atleti by měli mít tzv. krevní průkazy, kde by byly uvedené výsledky analýz. Doposud se analýzy konají pouze na bázi anonymity a výsledky jsou známé až po delším období.

Atleti budou mít své krevní vzorky uložené v databázi, a když se budou hodnoty odlišovat, postačí díky nejnovějším metodám na zpracování analýzy pouze 24 hodin.

Šéf lékařské komise IAAF Španěl Jose Manuel Alonso si uvědomuje, že "důležité bude, aby toto testování splňovalo všechny parametry a nemohlo být napadnutelné na soudech."

IAAF má už 400 vzorků krve z MS 2005 v Helsinkách a další stovku z letošního afrického šampionátu. Rovněž je k dispozici 151 odběrů z letošního ME v Goteborgu. Alonso tvrdí, že celkem mají 3500 různých vzorků od 2000 atletů.

reklama