Viktoria Azarenková si před finále bere jednu z osušek s jejím jménem.
Li Na začala své druhé australské finále zostra...
...dvěma esy dokázala v sadě, kde bylo celkem sedm proražených podání...
...svoji soupeřku z Běloruska udolat a vyhrát 6:4.
26. 1. 2013 14:15

Melbourne - Běloruská světová jednička Viktoria Azarenková obhájila triumf v ženské dvouhře na Australian Open.

Ve finále porazila po více než dvouapůlhodinové bitvě šestou nasazenou Číňanku Li Na v poměru 4:6, 6:4 a 6:3.

Azarenková se tak může radovat z druhého grandslamového titulu a také z toho, že se triumfem udržela na pozici nejlepší hráčky žebříčku WTA před Američankou Serenou Willamsovou.

Azarenková: Byly to krásné týdny

"Byly to dva dlouhé, ale krásné týdny. Chtěla bych toho říct hodně, ale nemám slov. Tohle místo, tahle aréna navždy zůstanou v mém srdci," řekla Azarenková při slavnostním přebírání trofeje.

Třiadvacetiletá Běloruska porazila o sedm let starší Číňanku popáté za sebou, vůbec poprvé ale na turnajích velké čtyřky. Ocenila ale, jak Li Na bojovala, i když dvakrát v zápase nepříjemně upadla a musela se nechat ošetřit.

"Doufám, že se spolu ještě potkáme v dalších finálových zápasech. A šťastný Den Austrálie," popřála s úsměvem domácímu publiku k sobotnímu státnímu svátku.

Li Na: Dvě vteřiny jsem nic neviděla

Naopak Li Na neuspěla po dvou letech ani ve svém druhém finále v Melbourne, a nenaváže tak na svůj jediný grandslamový titul z předloňského French Open.

"Musím pogratulovat soupeřce, hrála skvěle. Sice jsem finále znovu prohrála, ale už se těším na příští ročník. Hraje se mi tu výborně," řekla po zápase Li Na.

"Měla jsem trochu obavy, když jsem padala. Hlavou jsem se udeřila o zem. Asi dvě vteřiny jsem nic neviděla, bylo to totální zatmění," líčila Číňanka.

"Když pak přišla fyzioterapeutka, říkala, abych zaostřila pohled na její prst. Smála jsem se, říkala jsem si, že nejsem v nemocnici, ale na tenisovém kurtu," podotkla.

V úvodu měla převahu Číňanka

Souboj obou tenistek byl přehlídkou úchvatných výměn, ale také ztracených podání.

Obě hráčky jen v prvním setu prohrály svůj servis dohromady sedmkrát; třiadvacetiletá Běloruska ho ztratila hned čtyřikrát a udržela pouze jednou.

O sedm let starší Li Na měla na dvorci v úvodu převahu. Jako v semifinále, v němž ve dvou setech smetla Rusku Marii Šarapovovou, dokázala z obrany skvěle přecházet do ofenzivy a smrtícími údery získávat body.

Ztratila sice náskok 5:2, v desáté hře ale při soupeřčině servisu vybojovala setboly a Azarenková jí při čtvrtém darovala sadu dvojchybou.

Li Na ale na výkon z duelu proti Šarapovové navázala jen v prvním setu. Od druhého dějství světová jednička zpřesnila hru a po dvou brejcích odskočila do vedení 3:0.

Li Na srazily dva těžké pády

Divákům ve vyprodané Rod Laver Areně pak zatrnulo, když si Li Na podvrtla kotník. Po ošetření se ale s ovázanou nohou vrátila na dvorec a mohla srovnat na 3:3, kdyby proměnila jeden ze tří brejkbolů.

Azarenková prohrála servis až po změně stran, ihned si ale připsala další brejk a Li Na vůbec poprvé na turnaji prohrála set.

Na startu třetí sady zápas na deset minut přerušil ohňostroj nad Melbourne oslavující Den Austrálie. Hned při další výměně Li Na znovu nepříjemně upadla, uhodila se do hlavy a vyžádala si další ošetření.

Od té doby začala Číňanka tahat za kratší konec. Azarenková získala výhodu brejku, za stavu 4:3 se štěstím zachránila své podání a další šanci na zvrat už soupeřce nedala. Proměnila hned první mečbol.

Bryani získali rekordní titul

Američtí bratři Bob a Mike Bryanovi získali rekordní třináctý grandslamový titul. Čtyřiatřicetiletá tenisová dvojčata porazila ve finále čtyřhry 6:3 a 6:4 nizozemskou dvojici Robin Haase, Igor Sijsling.

Bryanovi loni na US Open vyrovnali rekord australského páru John Newcombe, Tony Roche a dnes právě v jejich vlasti tuto bilanci překonali. Stali se tak nejúspěšnějším mužským deblovým párem historie.

Souboj o titul proti nenasazeným Nizozemcům, jejichž účast ve finále byla velkým překvapením, zvládli Američané úspěšně za 53 minut.

Světové deblové jedničky triumfovaly v Austrálii pošesté. Dále mají čtyři tituly z Flushing Meadows, dva z Wimbledonu a jeden z Roland Garros.

Siniaková juniorský titul nezískala

Kateřina Siniaková juniorský titul na Australian Open nezískala. Šestnáctiletá česká naděje podlehla v sobotním finále v Melbourne 3:6 a 4:6 o rok mladší Chorvatce Aně Konjuhové.

Siniakovové se nepodařilo v prvním grandslamovém finále v kariéře oplatit Konjuhové porážku z loňského boje o titul na prestižním Orange Bowlu a podlehla jí i v třetím vzájemném souboji.

V druhém setu měla tenistka pražské Sparty šanci na zvrat, ale nevyužila vedení 4:1.

Chorvatka následně získala pět následujících gamů a po pátečním vítězství ve čtyřhře slavila v Austrálii double. Zároveň se posunula na první místo juniorského žebříčku.

"Mrzí mě, že jsem to nezvládla"

"Byly šance ve druhém setu, mohla jsem to otočit. Mrzí mě, že jsem to nezvládla, asi trošku hlavou, prostě je to velká škoda," řekla Siniaková Radiožurnálu.

"Nepovedlo se to úplně, ale snad se z toho ponaučím. Byl to výborný turnaj, budu na to vzpomínat v dobrém a budu makat dál. Doufám, že to vylepším a příště to bude lepší," dodala česká hráčka, jež byla v prosinci v domácí anketě Zlatý kanár vyhlášena dívčím talentem roku.

Rodačka z Hradce Králové na Australian Open nenavázala na tři roky starý úspěch Karolíny Plíškové. Před ní vyhrála juniorku v Melbourne dvakrát Barbora Záhlavová-Strýcová (2002 a 2003).