Bába jde do finále z prvního místa, suverénní i Rosolová

Sport Sport
Aktualizováno 13. 8. 2014 22:52
Českým reprezentantům se v dopoledním programu mistrovství Evropy v atletice dařilo, večerní blok jim už tolik nevyšel.
Jaroslav Bába.
Jaroslav Bába. | Foto: Reuters

Curych - Výškař Jaroslav Bába díky dělenému vítězství v kvalifikaci postoupil do pátečního finále mistrovství Evropy v Curychu. Do finále se z 11. místa probojovala také kladivářka Kateřina Šafránková. Svůj rozběh na 400 m překážek hladce vyhrála Denisa Rosolová a je v semifinále.  

O finále bude ve čtvrtek bojovat také navrátilec po dlouhodobém zranění Petr Svoboda, jenž na 110 m překážek prošel z rozběhu do semifinále.

Osmistovkařka Lenka Masná poběží semifinále osmistovky, kam sice se svého rychlého běhu nepostoupila přímo, ale nejrychlejším časem 2:01,73 minuty.

Helcelet se s tyčkou bál

Ve večerním bloku obsadil desetibojař Adam Sebastian Helcelet obsadil 11. místo. Pokazil disk, jen 39,75 m bylo hluboko pod jeho možnostmi, také 460 cm v tyči ho zklamalo. Ani osobní rekord v oštěpu 65,32 m pak už nestačil na útok na první desítku. Marek Lukáš při premiéře na velké soutěži skončil šestnáctý.

"Ten skok o tyči, to byla hrůza, normálně jsem měl strach," glosoval Helcelet podmínky na stadionu, kde pršelo, byla zima, ale hlavně foukal silný vítr. "Tam jsem nechal 150 bodů. A v podstatě kromě oštěpu, na který byly dobré podmínky, tak se mi nepovedlo vůbec nic. Navíc to byl kvůli tomu měnícímu se časovému pořadu pěkně těžký závod," povzdechl si český desetibojař.

Bába na opravy nemusel

Bába byl jedním z pěti výškařů, kteří kvalifikaci zvládli bez opravných pokusů. Bronzový olympijský medailista z Atén 2004 se postupně dostal na 223 cm, které k postupu do finále stačily, i když původně byl limit vypsán na 228 cm. O medaile bude v pátek skákat 14 závodníků.

O první místo v kvalifikaci se Bába dělil spolu se čtyřmi soupeři, mimo jiné s favority Bogdanem Bondarenkem z Ukrajiny a Rusem Ivanem Uchovem. Překvapivě neuspěl další ruský výškař Alexej Dmitrik, jenž měl tři neplatné pokusy na 219 cm.

"Nedostali jsme se tak vysoko, což mě překvapilo, myslel jsem, že bude třeba skočit 226 cm, ale jsem rád, že jsem měl čistý zápis," uvedl Bába. Nelíbilo se mu brzké vstávání. "Dlouho jsem se probíral, navíc to špatné počasí, ale dobře do dopadlo," řekl.

Rosolová finiš vypustila

Do čtvrtečního semifinále prošla bez problémů překážkářka Rosolová, při neúčasti zraněné mistryně světa Zuzany Hejnové jediná česká medailová naděje v této disciplíně. Vicemistryně Evropy z minulého šampionátu v Helsinkách a druhá žena letošních evropských tabulek vyhrála svůj rozběh v čase 56,13.

Před cílem se podívala na světelnou tabuli "Chtěla jsem vědět, kdy můžu začít povolovat, abych pošetřila síly," říkala novinářům Rosolová. Chtěla totiž vyhrát kvůli nasazení do drah pro semifinále. "Cítila jsem, že jsou (soupeřky) daleko, bylo to hladké," radovala se. Strach měla jen z deště a mokré tvrdé dráhy. "Ale může i příště pršet, je to v pohodě," ujistila.

Svoboda si vykloubil rameno

Překážkář Svoboda při návratu k vrcholné atletice po vážném zranění vyrovnal svůj letošní nejlepší čas 13,50 a z třetího místa v rozběhu postoupil do semifinále. Devětadvacetiletý atlet je na první velké akci po třech a půl letech bez závodění, naposledy startoval na HME 2011 v Paříži, kde vyhrál.

"Až do šesté překážky se mi běželo skvěle, až jsem z toho byl překvapený," hodnotil se Svoboda. Pak ale škobrtl a lehce si vykloubil rameno, což ho rozhodilo a dlouho se nemohl srovnat do rytmu. "Takže vím, že na to finále mám, a rozhodně o to budu bojovat," řekl ke čtvrtečnímu dalšímu běhu.

Z kladivářek je ve finále jen Šafránková

Masná měla výhodu, že nastoupila do posledního běhu a znala čas, kterým se do semifinále postoupí. Přesto chtěla postoupit přímo, nakonec jí to o jedno místo uniklo. "Když jsem viděla čas vítězky, věděla jsem, že se tam posunu," uvedla. Zatím si moc nerozumí s tvrdým povrchem. "Asi budu muset vyměnit hřebíky," přemýšlela. "Ale hlavně šlo o to postoupit, výkony budou rozhodovat až zítra," řekla směrem k semifinále.

Z dvojice kladivářek prošla do finále česká rekordmanka Šafránková, která v kvalifikaci obsadila jedenácté místo výkonem 67,26 metru. Tereza Králová měla všechny tři pokusy neplatné

Večer Čechům nepřál

Po úspěšném dopoledni přišly v odloženém večerním bloku české nezdary. Do finále závodu na 400 metrů překážek podle očekávání nepostoupil Michal Brož, který se musel potýkal s hodinovým odložením kvůli větru.

"Snažil jsem se držet v teple, protahovat se. Vzali nás na stadion, pak zase odvedli. Neměl jsem už energii," řekl. "Ještě jsem to nezažil. Nevěděl jsem, co to se mnou udělá," uvedl sedmnáctý překážkář.

Ani sprinter Jan Veleba se do finále nepodívá, ale časem 10,38 sekundy obsadil lichotivé třinácté místo. "Jsem hodně spokojený, běžel jsem docela dobrý čas v protivětru a umístění se počítá," řekl český rekordman, který čelil větru 0,8 metru za sekundu.

Farah znovu nenašel přemožitele

Běh na 10 000 metrů vyhrál na ME v Curychu dvojnásobný olympijský vítěz Mohammed Farah a britský triumf znásobil nečekaným stříbrem Andy Vernon. Další zlaté medaile pro Británii přidali James Dasaolu v běhu na 100 m a Tiffany Porterová na 100 m překážek. Druhý den soutěží poznamenal déšť a silný vítr, který si dokonce vynutil přerušení programu - více čtěte ZDE.

Desetiboj vyhrál Bělorus Andrej Kravčenko díky výraznému zlepšení ve druhém dnu výkonem 8616 bodů. Adam Sebastian Helcelet obsadil 11. místo. Pokazil disk, jen 39,75 m bylo hluboko pod jeho možnostmi, také 460 cm v tyči ho zklamalo. Ani osobní rekord v oštěpu 65,32 m pak už nestačil na útok na první desítku. Marek Lukáš při premiéře na velké soutěži skončil šestnáctý.

Také Farahova forma přitom byla velkou neznámou, desítku letos ještě neběžel a kvůli žaludečním problémům odřekl i účast na Hrách Commonwealthu. Tempo dlouho udávali Turci s keňskými kořeny Arikan a Kaya, ale ve finiši měli nejvíc sil Britové. Farah získal časem 28:08,11 už jedenácté zlato na velké soutěži, jeho krajan Vernon má první medaili.

Nejrychlejší ženou Schippersová

Pozici letos nejrychlejší Evropanky potvrdila na stovce Dafne Schippersová z Nizozemska. Ještě loni hlavně sedmibojařka a dokonce majitelka bronzu z MS v Moskvě v této sezoně zázračně zrychlila a stovku vyhrála v čase 11,12 s. Letošní tabulky vede i na dvoustovce, a tak může napodobit svou slavnou krajanku Fanny Blankersovou-Koenovou, která získala sprinterské double na ME v roce 1950.

Očekávaný britsko-francouzský souboj v běhu na 100 metrů mužů pro sebe rozhodl londýnský rodák a syn nigerijských rodičů Dasaolu v čase 10,06 s. Francouz Jimmy Vicaut, autor nejlepšího letošního času, ještě před semifinále odstoupil pro zranění stehenního svalu a jeho krajan Christophe Lemaitre se po zlatu z Helsinek musel tentokrát spokojit se stříbrem.

Porterová vyhrála běh na 100 m překážek časem 12,76 s. Atletka, která původně reprezentovala Spojené státy, se po bronzech na MS v Moskvě a v hale v Sopotech dočkala nejcennější medaile.

Po 20 km rozhodoval finiš

Mistrem Evropy v chůzi na 20 kilometrů se stal Španěl Ángel Miguel López. V závodu v ulicích Curychu prošel bronzový medailista z loňského mistrovství světa v Moskvě cílem v času 1:19:44 hodiny a v těsném finiši porazil dvojici ruských závodníků.

Stříbrný byl o sekundu Alexandr Ivanov, třetí skončil Denis Strelkov s mankem další vteřiny. Ve stejném času jako bronzový Rus byl čtvrtý Ruslan Dmytrenko z Ukrajiny.

Čeští závodníci ve startovní listině nebyli, o medaili naopak může mezi ženami bojovat ve čtvrtek ráno Anežka Drahotová.

Také Harting bral další titul

V dálkařském sektoru si zopakovala zlato z Helsinek Francouzka Éloyse Lesueurová. Ve čtvrté sérii si zapsala 685 cm a o čtyři centimetry porazila Ivanu Španovičovou ze Srbska. Ruska Darja Klišinová, považovaná za největší favoritku, uhájila bronz jen díky lepšímu druhému pokusu před Němkou Mihambovou.

Podobně jako Farah rozšířil svou zlatou kolekci německý diskař Robert Harting. Trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Londýna nenechal nikoho na pochybách o své síle a hned prvním pokusem 66,07 m si zajistil titul. Estonec Gerd Kanter, olympijský vítěz z Pekingu, si odveze už potřetí evropské stříbro. Z polského souboje o bronz vyšel překvapivě lépe Robert Urbanek než mistr Evropy z Barcelony Piotr Malachowski.

Článek průběžně aktualizujeme. Program a výsledky šampionátu naleznete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy