Bábek dosáhl na MS dráhařů na bronz z keirinu

13. 4. 2017 15:45
Cyklista Tomáš Bábek získal na mistrovství světa dráhařů v Hongkongu bronz v keirinu. Další účastník finále Pavel Kelemen dojel pátý.
Dráhový cyklista Tomáš Bábek
Dráhový cyklista Tomáš Bábek | Foto: ČTK

Hongkong - Český cyklista Tomáš Bábek získal na mistrovství světa dráhařů v Hongkongu bronz v keirinu. Další účastník šestičlenného finále Pavel Kelemen dojel pátý. Mistrem světa se stal Azizulhasni Awang z Malajsie, jenž zvítězil před Kolumbijcem Fabianem Puertou Zapatou.

Úřadující mistr Evropy a vítěz Světového poháru v keirinu potvrdil, že je největší medailovou nadějí výpravy. Přestože se devětadvacetiletý Bábek zpočátku držel na chvostu šestice finalistů, vyšel mu závěrečný útok a nechal těsně za sebou Australana Matthewa Glaetzera. Na Awanga, historicky prvního malajského šampiona na dráze, ztratil Bábek 417 tisícin sekundy.

Při losu si přitom pozdější bronzový medailista vytáhl nejhorší, šestou pozici. "Je to takový můj úděl, že musím jít v životě nejtěžšími cestami. Závod se vyvinul velice špatným směrem, byl víceméně ztracený. Mentálně jsem to nevzdal. I když jsem věděl, že kolo do cíle je to z mé pozice špatné," řekl Bábek.

V posledním kole se vydal ze všech sil. "Chytl jsem křeče do stehen, posledních dvě stě metrů jsem tlačil hlavou a očima, abych se nasunul dopředu. Za třetí pozici jsem hrozně rád," radoval se Bábek.

"Je to neuvěřitelné, naprosto neuvěřitelné. Deset let usiluji o tento dres. Dvakrát jsem byl na mistrovství světa stříbrný, dvakrát bronzový, ale nikdy jsem neztrácel naději a nevzdával se. Věděl jsem, že když budu tvrdě pracovat, jednou přijde můj čas. Dnes to přišlo - jsem mistrem světa. A jsem strašně šťastný," radoval se Awang, bronzový olympijský medailista z Ria de Janeiro.

Díky Bábkovým výsledkům v uplynulém roce se poprvé v historii světových šampionátů představila česká cyklistika v keirinu se třemi dráhaři. David Sojka dojel ve své rozjížďce poslední, Bábek postoupil přímo z druhé příčky, Kelemen pak jako vítěz jedné z oprav. Sojka skončil i v opravné jízdě poslední.

V semifinále si Bábek zajistil finále rovněž z druhého místa za Glaetzerem a dokonce před pozdějším šampionem Awangem. Původně sice slavil postup obhájce zlata Joachim Eilers z Německa, jenže byl diskvalifikován. Díky tomu zůstal ve hře Awang.

Stejně jako Eilers dopadl i další velký favorit na titul Francois Pervis z Francie. Také šestinásobný mistr světa, který ovládl keirin na MS v letech 2014 a 2015, si počínal v rozporu s pravidly. A to přímo v souboji s Kelemenem. Pervis skončil původně druhý, český mistr Evropy z roku 2015 Kelemen čtvrtý, ale Francouzova diskvalifikace ho posunula dál.

Bábek se bronzem postaral o třetí českou medaili z keirinu po Pavlu Buráňovi, jenž dosáhl na cenný kov na MS v Manchesteru 2000, a Ivanu Vrbovi (Melbourne 2004). Také Buráň s Vrbou slavili bronz.