reklama

Badmintonista Koukal je ve čtvrtfinále Evropských her

Petr Koukal. Petr Koukal. autor: Sport Invest
V osmifinále naopak skončili badmintonistka Kristína Gavnholt, šermíř Alexander Choupenitch i judista Pavel Petřikov.

Baku - Badmintonista Petr Koukal postoupil na Evropských hrách v Baku do čtvrtfinále. V prvním kole vyřazovací části porazil Rakušana Luku Wrabera 2:0.

Ve čtvrtfinále jsou také basketbalisté v soutěži 3x3, v osmifinále naopak skončili badmintonistka Kristína Gavnholt, šermíř Alexander Choupenitch i judista Pavel Petřikov.

Pátý nasazený Koukal nastoupil proti turnajové šestce Wraberovi a od počátku měl zápas pod kontrolou. První set vyhrál jednoznačně 21:12, v druhém Rakušan uhrál o čtyři míčky víc.

Koukal: Bylo to těžké na fyzičku

"Bylo to těžké na fyzičku, Luka hrál dlouhé výměny a to už mi v posledních letech nevyhovuje. Vyhrál jsem ale na dva sety, takže jsem nakonec ušetřil síly, což je pro zítřejší čtvrtfinále moc důležité," prohlásil český badmintonista, jehož dalším soupeřem bude Dieter Domke z Německa.

Gavnholt vyhrála bez porážky základní skupinu, v osmifinále však prohrála s Belgičankou Lianne Tanovou 0:2 a turnaj pro ni skončil. Svůj třetí zápas ve skupině naopak zvládli Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou, kteří porazili Litevce Povilase Bartusise a Vytaute Fomkinaiteovou 2:0 na sety a postoupili do pátečního čtvrtfinále mixu.

Zápas tříčlenných basketbalových týmů s Rumunskem muselo rozhodnout až prodloužení, které Čechům zajistil vyrovnávacím dvoubodovým košem na 16:16 Roman Zachrla pět vteřin před koncem. Nastavený čas pak po 17 sekundách ukončila trefa Filipa Zbránka zpoza oblouku, jinak ale střelcům tradičně kraloval autor deseti bodů Jan Tomanec. V podvečerním čtvrtfinále nastoupí český výběr proti Rusku.

Rozhodla šťastná trojka

"Chtěli jsme si dojít pro faul, což se nám nepodařilo. Ztratili jsme, získali (balón) a já jsem nakonec dal šťastnou trojku," řekl Zbránek k dramatickému konci duelu, který se hrál za extrémního tepla. "Na slunku je tak 45 stupňů. Hrát v tomhle je extrémně těžké, musíme hodně střídat. Je to peklo," dodal Zbránek.

Choupenitch, stříbrný fleretista z loňského juniorského mistrovství světa, vyhrál základní skupinu a v úvodu play off měl volný los. Ve svém prvním zápase ve vyřazovací části pak podlehl Damianovi Rosatellimu z Itálie nejtěsnějším poměrem 14:15.

Jednadvacetiletý český šermíř přitom vedl 13:11, pak ještě vyrovnal na 14:14, ale poslední útok vyšel soupeři. "Byla to strašná smůla, těsnější už to nemohlo být. Neměl jsem to ale nechat vůbec dojít do stavu 14:14," litoval Choupenitch.

Choupenitch: Měl jsem ho na lopatě

V boji o rozhodující bod byl kousek od postupu, ale nakonec prohrál. "Zaútočil jsem a byl jsem asi centimetr od bodu. Měl jsem ho na lopatě a chyběl kousek, abych to rozsvítil," řekl český šermíř k duelu s letošním juniorským mistrem Evropy i světa. "Je šikovný, už jsem s ním párkrát šermoval. Vždy jsem ho porazil, ale dnes to nevyšlo," dodal Choupenitch.

Hned ve skupině skončila šermířka Klára Hanzlíková, která v šavli prohrála všech pět soubojů.

Judista Petřikov sice nejprve porazil na tresty Portugalce Nuna Carvalha, jenže v osmifinále narazil na obhájce evropského titulu Beslana Mudranova. Rus jasně vyhrál, když postupně získal wazari, juko a ipon. Jelikož je turnaj judistů zároveň mistrovstvím Evropy, Petřikov tak devátým místem napodobil loňské umístění z Montpellieru. Zatím nejlépe byl na ME sedmý.

reklama