reklama

Banka opět zradilo druhé kolo a skončil pátý

Ondřej Bank znovu sahal po medaili, ovšem ani tentokrát se mu druhé kolo úplně nepovedlo Ondřej Bank znovu sahal po medaili, ovšem ani tentokrát se mu druhé kolo úplně nepovedlo Foto: Reuters
Ondřej Bank vybojoval v obřím slalomu na olympiádě v Soči páté místo. Zvítězil Američan Ted Ligety.

Soči - Ondřej Bank po promarněné šanci na medaili v superkombinaci nedokázal využít skvěle zajetého prvního kola ani v obřím slalomu.

Přestože v úvodní jízdě senzačně dosáhl druhého nejlepšího času a držel pódium s náskokem čtyř desetin sekundy, ve finálovém kole výhodu ztratil a dojel celkově pátý. K bronzu mu chybělo 36 setin.

"Jsou to zase zvláštní pocity. Převládají samozřejmě ty pozitivní, je to super, ale zároveň je to hrůza," prohlásil Bank v cíli. "Ale užíval jsem si to tisíckrát víc než minule a fakt to byl skvělý zážitek. Bohužel... Ale ne, je to dobrý," řekl s úsměvem a mávnutím ruky.

Páté místo je nejlepším českým výsledkem v obřím slalomu na olympijských hrách. Bank o místo překonal své olympijské maximum, šesté místo z kombinace v Turíně 2006.

Z triumfu se raduje Američan Ted Ligety, druhý skončil Francouz Steve Missillier, třetí místo vybojoval jeho krajan Alexis Pinturault.

Druhé kolo obřího slalomu jsme sledovali živě zde.

Na medaili pomýšlel

V Soči už měl na dosah medaili v superkombinaci. V té byl po výborném výkonu ve sjezdu průběžně rovněž druhý, ve slalomu ale nezvládl trať ideálně a klesl na konečné sedmé místo.

Do 1. kola obřího slalomu vyjel Bank s číslem 28 a od prvních mezičasů se držel skvěle. Neudělal výraznou chybu a v cíli měl ztrátu 93 setin na suverénního Ligetyho. Před průběžně třetím Davidem Simoncellim z Itálie měl Bank náskok 34 setin.

"Musím přiznat, že jsem z toho lehce překvapený. Ale jo, je to super," řekl Bank po 1. kole. Když uviděl, že je druhý, nevěřícně hleděl, chytil se rukama za hlavu a spokojeně se usmál. "Jsem druhý, za mnou je sice čtyři desítky díra, ale pak je tam těch lyžařů dost v pár setinách. Jo, když je to takováhle situace, musím myslet na medaili," prohlásil.

Risk nebyl zisk

Druhé kolo rozjel s maximálním úsilím, šel do branek naplno a riskoval. Nevyvaroval se drobných chyb a patnáctý čas kola ho odsunul na konečné páté místo. Dvojnásobný mistr světa v obřím slalomu Ligety zajel ve druhém kole čtrnáctý čas, což mu stačilo, aby po triumfu v kombinaci v Turíně získal druhé olympijské zlato.

Bank byl dosud na olympiádě v obřím slalomu nejlépe šestnáctý v Turíně, před čtyřmi lety ve Vancouveru skončil sedmnáctý. Ve Světovém poháru se do desítky dostal jen jednou díky pátému místu v Alta Badii v roce 2010.

V Soči zažívá třiatřicetiletý český lyžař nejlepší olympijské hry v kariéře. Páté místo přidal k 20. příčce ve sjezdu, sedmý byl v superkombinaci a překvapil devátým místem v super-G.

Výsledky:

reklama