reklama

Bankův otec byl v šoku, na hodinu stopl lanovku

Ondřej Bank dosáhl na olympiádě v Soči životních úspěchů Ondřej Bank dosáhl na olympiádě v Soči životních úspěchů autor: Reuters
Ondřej Bank vybojoval v obřím slalomu na olympiádě v Soči senzační páté místo.

Praha - Na hodinu zastavil Ivan Bank lanovku, aby mohl sledovat nečekaně parádní představení svého syna Ondřeje v obřím slalomu na olympijských hrách v Soči.

Český reprezentant nakonec senzační druhé místo po prvním kole neudržel, přesto na počest jeho pátého místa létaly ve Štědrákově Lhotě, kde ve dvou letech začínal lyžovat, do vzduchu špunty od šampaňského.

"Je to super! Mohla to být medaile, ale bylo to o pár setin a pátý místo je úžasný," řekl Ivan Bank ČTK a rozhovor na chviličku přerušil. Zrovna pouštěl vlek.

"Stál hodinu, všichni lyžaři tady fandili. Pak jsem jim rozlil šampaňské, řekl jsem pár veselejších historek o Ondrovi a poděkoval za fandění," pokračoval Bank poté, co lanovky ve ski areálu Panorama už zase vrčely a tahaly lyžaře na začátek sjezdovky.

Výsledek má velkou cenu

Páté místo je nejlepším českým olympijským výsledkem v obřím slalomu. Bank výrazně překonal jedenáctou pozici Miloslava Sochora z Innsbrucku 1976. "Je to vynikající výkon," pochválil Sochor Banka.

"Je to bezvadný a má to vysokou cenu, protože v obřím slalomu je největší konkurence. Potkávají se v něm slalomáři i sjezdaři, je to sjezdařská formule jedna," řekl Bohumír Zeman, jehož čtvrté místo z kombinace v Lake Placid 1980 se jako nejlepší výsledek českého sjezdaře na olympiádě otřásalo v základech. "Dávno mi nevadí, kdyby to někdo překonal," uvedl.

Ondra všechny šokoval

Třiatřicetiletý Bank zaskočil všechny i sebe vynikajícím prvním kolem. Díky excelentní jízdě figuroval na druhém místě. "Byl jsem v šoku," přiznal jeho otec. "Ta jízda byla nepřekonatelná, nádhera," rozplýval se Zeman.

I do druhého kola se Bank pustil s vervou. Jel odhodlaně, ale nevyvaroval se drobných chyb. Od bronzu ho dělilo 36 setin, za čtvrtým Marcelem Hirscherem z Rakouska zaostal o šest setin. "Udělal dvě tři drobné chyby, které nakonec rozhodují, přesto předvedl skvělý výkon. Ondra má na olympiádě ohromnou formu, získal sebedůvěru ve sjezdech a prostě jezdil naplno," ocenil Sochor.

Otec Ivan Bank si před obřím slalomem říkal, že by patnácté místo bylo dobré. Přál synovi body do FIS startovní listiny. "Ale dopadlo to báječně. Jsem nadšený, zklamaný v žádném případě. To jsem byl trošku po superkombinaci," připomněl závod v Soči, který jeho syn rozjel druhým místem ve sjezdu. Medaili měl možná blíž než nyní v obřím slalomu, ale po slalomu klesl na sedmé místo.

reklama