reklama

Baseballisté z Clevelandu po 105 letech přestanou být Indiány. Název je prý nevhodný

Baseballisté Clevelandu už nebudou nastupovat k zápasům jako Indians, název zmizí i z dresu. Logo, které je vidět na rukávu, změnili už dřív Baseballisté Clevelandu už nebudou nastupovat k zápasům jako Indians, název zmizí i z dresu. Logo, které je vidět na rukávu, změnili už dřív autor: Reuters
Po více než sto letech se baseballový klub z Clevelandu přejmenuje a nebude Indians. Kvůli slovu "indiáni" čelil tradiční tým dlouho tlaku organizací bojujících za práva původních obyvatel Ameriky.

"Nazrál čas. Tohle jméno už v dnešním světě není akceptovatelné," řekl dnes agentuře AP majitel klubu Paul Dolan. Už vloni se Cleveland vzdal loga se šklebícím se indiánem používaným od roku 1947 poté, co jeho zástupci uznali námitky, že je nevhodné. Nyní se po několika měsících diskusí rozhodli i pro změnu názvu.

Přízvisko Indians nese klub z Clevelandu od roku 1915 a ještě nějaký čas mu vydrží. Dolan uvedl, že se současným názvem tým absolvuje určitě ještě příští sezonu 2021, během níž bude hledat nové jméno.

"Necháme si čas na to, abychom to provedli správně. Najít nový název a udělat všechno, co je s tím spojené, je složitý a komplexní proces," uvedl Dolan. Odmítl myšlenku, že by klub před nalezením nového názvu působil bez přízviska. "Nechceme být Cleveland Baseball Team nebo mít nějaký dočasný název. Budeme Indians, než najdeme nové jméno, které nás doufejme přenese mnoha stoletími," dodal majitel dvojnásobných vítězů Světové série.

Baseballisté Clevelandu napodobí tým amerického fotbalu z Washingtonu, který se v červenci po nátlaku sponzorů vzdal po téměř 90 letech jména Redskins (Rudokožci). Svůj název letos změnil i účastník kanadské ligy amerického fotbalu Edmonton Eskimos.

Tlaky na přejmenování sportovních klubů s pohrdavými či stereotypními názvy vzrostly v létě během protirasistických protestů po smrti Afroameričana George Floyda při policejním zákroku.

Zakrývání vlastního loga? Už ho změňte, žádají Chicago po rozpačitém výstupu Zakrývání vlastního loga? Už ho změňte, žádají Chicago po rozpačitém výstupu Čtěte zde
reklama