Druhý zápas, druhá výhra. Basketbalisté porazili i Ukrajinu

6. 9. 2015 22:06
Čeští basketbalisté si na mistrovství Evropy poradili i s Ukrajinou. V úterý vyzvou domácí Lotyšsko.
Česká basketbalová reprezentace
Česká basketbalová reprezentace | Foto: ČTK

Riga - Čeští basketbalisté mají na dosah postup do osmifinále mistrovství Evropy. Po Estonsku na šampionátu v Rize jasně přehráli i Ukrajinu 78:64. K jistotě účasti v play off jim chybí jediná výhra.

Basketbalisté k utkání nastoupili jen 45 minut poté, co si fotbalisté na zhruba kilometr vzdáleném stadionu zajistili výhrou 2:1 nad Lotyšskem postup na mistrovství Evropy do Francie. A svěřence trenéra Ronena Ginzburga jako by to namotivovalo a sami udělali výrazný krok směrem k postupu do vyřazovacích bojů, které bude hostit Francie.

Od začátku dokázali eliminovat ukrajinskou sílu pod košem v čele s pivotem Fesenkem. O hráče se zkušenostmi z NBA se staral zejména Jan Veselý. Češi se sami naopak dostávali k efektním smečím a pokračovali ve výborném výkonu z předchozího utkání s Estonskem.

V něm se v útoku tolik nedařilo Pavlu Pumprlovi, tentokrát však vyhlášený obranář v útoku zářil a patřil k nejlepším střelcům utkání.

Od 14. minuty se český náskok začal rapidně navyšovat a to až na 24 bodů. Když Češi zásluhou Tomáše Satoranského zachytili i nástup do druhé půle, Ukrajina už nenašla sílu na zvrat. Čeští fanoušci, kterých byla v hale převaha, tak mohli v poslední čtvrtině vyvolávat jména svých hrdinů a oslavovat důležité vítězství. Trenér Rone Ginzburg navíc mohl znovu protočit sestavu a pošetřit síly.

Mistrovství Evropy basketbalistů - skupina D:

ČR - Ukrajina 78:64 (20:14, 46:30, 65:45)

Nejvíce bodů: Veselý 19, Pumprla 17, Satoranský 15 - Fesenko 14, Randle 12, Lukašov 9. Rozhodčí: Perez (Šp.), Mogulkoc (Tur.), Balak (Izr.). Fauly: 18:17. Trestné hody: 16/9 - 15/9. Trojky: 3:5. Doskoky: 41:39.

1. ČR 2 2 0 158:121 4
2. Litva 2 2 0 137:117 4
3. Belgie 2 1 1 151:133 3
4. Lotyšsko 2 1 1 127:135 3
5. Ukrajina 2 0 2 132:147 2
6. Estonsko 2 0 2 112:164 2