reklama

Zápas za odměnu. Češi ukončí své tažení proti týmu, s nímž se na MS počítalo na zlato

Tomáš Satoranský tipoval nabité Srbsko jako vítěze čínského MS. Tomáš Satoranský tipoval nabité Srbsko jako vítěze čínského MS. autor: Reuters
Čeští basketbalisté dnes uzavřou své úspěšné tažení mistrovstvím světa v Číně soubojem o konečné páté místo v Pekingu proti Srbsku.

Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga se pokusí proti favorizovanému soupeři o jednu příčku vylepšit historický počin ještě československého týmu ze světového šampionátu v roce 1970. Duel začne v 14:00 SELČ a přímým přenosem jej vysílá program ČT Sport.

Srbové prohrou se Španělskem ve čtvrtfinále ztratili šanci obhájit stříbro z minulého MS v roce 2014. Druhý tým z olympijských her v Riu de Janeiro 2016 i z mistrovství Evropy 2017 bude pro Čechy dalším těžkým sokem na turnaji. "Jsem přesvědčen, že ukážou to nejlepší. Věřilo se jim na medaile. Ale tihle kluci tam nechají všechno. Nevím, jaký bude výsledek, ale nechají," řekl Ginzburg.

Pro jeho tým půjde i o snahu o odplatu za porážku v semifinále olympijské kvalifikace z Bělehradu z července 2016 a také ze čtvrtfinále mistrovství Evropy z Lille ze září 2015. "Oni jsou teď jiný tým, my taky. Chybí nám Jan (Veselý), ale všichni se od těch zápasů zlepšili. Půjdeme na to a budeme hrát naši hru. Tak jako celé mistrovství světa, snad to zakončíme výhrou," prohlásil křídelník Blake Schilb.

Srbové spoléhají na opory z NBA Bogdana Bogdanoviče s Nemanjou Bjelicou ze Sacramenta, Nikolu Jokiče z Denveru a Bobana Marjanoviče z Philadelphie. "Proti hvězdami napěchovanému týmu Srbů to bude svátek. Tak trochu jsem si je přál. S Amerikou jsme hráli minulý týden, tak proč s nimi hrát dvakrát za čtrnáct dní," potěšilo křídelníka Jaromíra Bohačíka, že Srbové zdolali USA.

Podle dalšího českého střelce Vojtěcha Hrubana si šlo mezi případnými soupeři o 5. pozici jen těžko vybírat a boj o vylepšení historického úmístění bude hodně těžký. "Hrát s Amerikou znovu by bylo hezké, ale Srbsko má také spoustu hráčů, proti kterým si chceme zahrát. Ať už je to Jokič, nebo Bogdanovič," uvedl Hruban.

Moji hráči nejsou jako Američané, máme větší srdce, velebil kouč české basketbalisty Moji hráči nejsou jako Američané, máme větší srdce, velebil kouč české basketbalisty Čtěte zde

"Mají neuvěřitelný tým, papírově nejlepší tým na celém turnaji. Bohužel jim nevyšel jeden zápas, který jim turnaj pokazil. Bude to zápas, do kterého půjdeme jako do čtvrtfinále, a stát se může vše. Ale šance jsou proti nám," uvědomuje si Hruban roli outsidera.

Kapitán Pavel Pumprla se také na Srby těší. "Je to tým, se kterým se počítalo do finále. Shodou náhod, nebo spíš kvůli soupeři, který jim nesedl, tak jsou ze hry o medaile. Nicméně v utkání proti Americe dokázali, že jsou top týmem. I když to říkáme od začátku turnaje, že můžeme jít do zápasů s tím, abychom si je užili, tak tentokrát to platí na sto procent," prohlásil Pumprla.

Češi podle něj mohou jít do zápasu úplně v klidu. "To ale neznamená, že jim to necháme zadarmo. Několikanásobně jsme překonali očekávání jak svoje, tak všech okolo. Tohle je zápas za odměnu. Zahrát si proti takovému týmu, jako je Srbsko, navíc o páté místo na mistrovství světa, to nepotřebuje už další komentáře," dodal kapitán.

I hvězda českého týmu Tomáš Satoranský si chce závěr turnaje vychutnat. "Já jsem je tipoval na vítěze před turnajem. Pro mě jeden z nejlepších týmů na světě, ale tenhle turnaj ukazuje, že každý zápas je jiný a může se stát cokoli. Rozhodně se nemůže nikdy sázet jen na favority. A Srbsko je jasným favoritem," prohlásil rozehrávač Chicaga.

"My uděláme všechno pro to, abychom jim to zkomplikovali, vylepšili ještě konec turnaje. Ale zároveň si chceme užívat ten moment, protože tohle už se možná nebude opakovat," dodal Satoranský.

Úchvatné drama s vítězným koncem. Tak si Češi došli pro šanci na historický zápis Úchvatné drama s vítězným koncem. Tak si Češi došli pro šanci na historický zápis Prohlédněte zde

Po středečním čtvrtfinálovém vyřazení USA s Francií padla možnost, že by konečné páté místo, o které budou Češi hrát v sobotu se Srbskem, znamenalo účast na olympiádě. "Mrzí to, ale i tak si myslím, že hrát o páté místo je skvělé. I kdyby ve hře olympiáda byla, přeci jen budeme hrát se Srby, bude to strašně těžký soupeř. Ale uvidíme, je to jeden zápas a může se stát cokoliv. Půjdeme do toho naplno, budeme chtít vyhrát a uvidíme," prohlásil pivot Martin Peterka.

Šampionát potvrdil, že jde český národní tým výkonnostně nahoru. Po sedmém místě z mistrovství Evropy v roce 2015 sice přišel na dalším kontinentálním šampionátu o dva roky později horší výsledek v podobě 20. příčky, ale křivku nahoru zvedlo vystoupení v Číně.

"Každé takové měření pomůže nám všem do budoucna. Za rok bude kvalifikace o olympiádu, takže máme o co hrát. Jestli budeme pokračovat takhle, tak se nemáme čeho bát. Můžeme do toho jít naplno a třeba se tam i kvalifikovat," doplnil Peterka.

reklama