reklama

Basketbalistky počtrnácté v řadě postoupily na mistrovství Evropy

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: ČTK
České basketbalistky slaví počtrnácté za sebou postup na mistrovství Evropy. V závěrečném utkání kvalifikace porazily v "bublině" v Istanbulu Dánsko 84:63 a zajistily si první místo ve skupině D před Itálií. Závěrečný turnaj se bude hrát ve Štrasburku a Valencii od 17. a 27. června.

K pečeti na postup přispěla 15 body pivotka Julia Reisingerová, jež byla nejlepší střelkyní týmu trenéra Štefana Svitka stejně jako ve čtvrtečním zápase s Rumunskem (100:52). Stejným výkonem se k ní dnes přidala rozehrávačka Petra Záplatová, která před dvěma dny nehrála.

"Myslím si, že jsem měla o něco víc energie než holky, co hrály proti Rumunkám, kde to bylo extra silové. O to větší jsem měla chuť a motivaci navíc. Pocity jsou skvělé. Odvedly jsme dobrou práci, dá se ještě zlepšovat, ale jsem spokojená za nás za všechny a doufám, že ukážeme na mistrovství Evropy, že tam patříme, a uděláme nějaký výsledek," prohlásila Záplatová.

Češky vstoupily do zápasu koši Reisingerové a Veroniky Voráčkové, ale pak se na tři a půl minuty střelecky odmlčely a desetibodová dánská šňůra korunovaná trojkou Gritt Ryderové znamenala obrat na 4:10. Svitkův tým nastartovaly rychlé čtyři body Reisingerové a favoritky zápasu postupně díky zlepšené úspěšnosti střelby mazaly ztrátu.

"Nezachytili jsme ideálně úvod a Dánky hrály přesně to, co jsme předpokládali. Hrály rychle, přihrávaly si, střílely hodně trojek. Dokázaly nepříjemně sbíhat ke koši, trefovaly těžké střely a my jako bychom čekali, že se to vyhraje samo," řekl Svitek.

Dánky se držely ve vedení i proto, že zatímco jediný trojkový pokus z osmi českých proměnila kapitánka Romana Hejdová, k Ryderové se přidala dvěma koši z dálky Sofie Tryggedssonová. Když se pak trefily i Češky, hned to znamenalo obrat ve skóre z 19:23 po šťastném pokusu Renáty Březinové s dvojitým odrazem od obroučky a naopak čisté střele Petry Záplatové. Uklidněné Češky rázem ovládly palubovku a unikly do náskoku 38:23.

"Nemyslím si, že bychom byly nervózní, ale Dánky hrají takový specifický styl, hrají velmi rychle dopředu a běhavý basket, který nám úplně nesedí. Nedělalo nám to v úvodu dobře, než jsme si na to zvykly. Od druhé čtvrtiny to bylo lepší, hráčky z lavičky se můžou na hru kouknout a vědí, co čekat. Máme dobrou lavičku, abychom to dokázaly doplnit, když se někomu nedaří," prohlásila Záplatová.

Snaha soupeře o návrat do hry byla marná, snížit pod dvouciferný rozdíl už Dánky nedokázaly a Češky naopak znovu jistily náskok například trojkou Lenky Bartákové. Do té doby nejvyšší rozdíl v duelu 17 bodů zařídila ve 28. minutě nejlepší česká střelkyně v Istanbulu Reisingerová.

"Od druhé čtvrtiny jsme chytili náš rytmus, zlepšili se v obraně i v útoku, přestali střílet jen z dálky a to byl recept na Dánky. Byl to důležitý zápas, protože jsme se nechtěli nervovat do konce a počítat, kdo o kolik musí vyhrát," dodal Svitek.

Svitkův tým vyhrál vloni v listopadu v Rize nad Dánskem 84:64 a tentokrát Dánky zdolal ještě o bod větším rozdílem. Ve čtvrté čtvrtině přitom vedl dokonce o 27.

Kvalifikace mistrovství Evropy basketbalistek:

Skupina D (Istanbul):

Dánsko - ČR 63:84 (19:15, 32:43, 49:62)

Nejvíce bodů: Tryggedssonová 12, Hesseldalová 11, Jespersenová a Seilundová po 10 - Reisingerová a Záplatová po 15, Voráčková 13, Bartáková 11. Fauly: 15:14. Trestné hody: 17/12 - 21/18. Trojky: 7:6. Doskoky: 38:34.

19:00 Itálie - Rumunsko.

Tabulka:

1. ČR 6 5 1 453:359 11
2. Itálie 5 4 1 394:320 9
3. Dánsko 6 1 5 400:495 7
4. Rumunsko 5 1 4 323:396 6
reklama