reklama

Basketbalistky podlehly Itálii a postup na ME ještě jistý nemají

Kateřina Elhotová byla nejlepší střelkyní českého týmu Kateřina Elhotová byla nejlepší střelkyní českého týmu autor: Milan Kammermayer
Výběr trenéra Štefana Svitka po třech vítězstvích zaznamenal ve skupině první ztrátu a promarnil šanci zajistit si dvě kola před koncem postup na šampionát.

České basketbalistky v kvalifikaci mistrovství Evropy prohrály v Rize 63:69 s Itálií. Reprezentantky, jež kvalifikaci zakončí v únoru duely proti Rumunsku a Dánsku, mají po čtyřech kolech sedm bodů stejně jako Itálie. Dánsko a Rumunsko mají po pěti bodech. Na mistrovství, které příští rok přivítají Francie a Španělsko, postoupí vítězové devíti skupin a pět nejlepších týmů z druhých míst.

Češky nastoupily i s uzdravenou pivotkou Reisingerovou, která nedohrála páteční duel proti Dánsku kvůli zranění kotníku. A také s vědomím, že odpolední nečekaná prohra Rumunska 74:91 s Dánskem jim dala šanci zajistit si v případě vítězství nad Itálií postup na mistrovství.

Od začátku však tahaly za kratší konec a měly především problémy s velmi agresivní obranou Italek. První čtvrtinu ještě díky střeleckému výkonu Elhotové vyhrály 19:16, ale do druhé vstoupily sérií 0:8 a do druhého poločasu nastupovaly za nepříznivého stavu 32:35.

"Italky mají výborný tým poskládaný z vysokých hráček a vyvíjely na nás po celý zápas tlak, ze kterého pramenily naše chyby," uvedl Svitek. "Navíc jsme tady měli spoustu nezkušených mladých hráček, které teprve vstupují na mezinárodní scénu," dodal.

Po přestávce sice český celek přidal, ale Italky si i díky častým ztrátám a nedůrazné obraně soupeřek udržovaly těsný náskok a do závěrečného dějství vstoupily s vedením 50:47. Svitkovy svěřenkyně poté sice stáhly ztrátu na rozdíl dvou bodů, ale s přehledem hrající Italky drama nedovolily a vedení navýšily až na devět bodů.

"Cílem Italek bylo vytvořit tlak na Lenku Bartákovou na rozehrávce, takže ji presovaly po celém hřišti a bylo těžké zakládat útoky," přidal Svitek na adresu Bartákové, která proti Dánsku zaznamenala double-double za 17 bodů a 11 asistencí a navíc přidala sedm doskoků. Dnes však měla bilanci pěti bodů, šesti asistencí a jeden doskok.

Nejlepší střelkyní českého týmu, kterému v Rize chyběla řada opor v čele s kapitánkou Hejdovou, takže v dvanáctičlenné nominaci bylo pět novicek, byla stejně jako v pátek Elhotová s 25 body. Dvanáct bodů zaznamenala Reisingerová a deset Březinová, která navíc přidala 11 doskoků. Italskou nejlepší střelkyní byla s 20 body Beatrice Atturaová.

"Já osobně jsem spokojená. Protože hrát proti takovému týmu s naší sestavou, kondicí a vším kolem, je super výsledek udržet se do deseti bodů," připomněla Březinová, že reprezentantky i přes porážku s Italkami udržely lepší vzájemnou bilanci, která by mohla rozhodovat při rovnosti bodů.

Češkám, které před rokem v Itálii vyhrály 62:52, stačí v únoru k jistotě postupu porazit z dvojice Dánsko, Rumunsko toho, kdo obsadí konečné třetí místo ve skupině. Pokud by Svitkův výběr vyhrál oba závěrečné zápasy, postoupil by z prvního místa tabulky.

ČR - Itálie 63:69 (19:16, 32:35, 47:50)

Nejvíce bodů: Elhotová 25, Reisingerová 12, Březinová 10 - Atturaová 20, Zandalasiniová 12, Carangelová 11. Fauly: 21:16. Trestné hody: 8/8 - 17/12. Trojky: 7:9. Doskoky: 40:26.

1. Itálie 4 3 1 293:265 7
2. ČR 4 3 1 269:244 7
3. Rumunsko 4 1 3 271:296 5
4. Dánsko 4 1 3 282:310 5
reklama