reklama

Pokleknutí nestačí. Basketbalistky při startu WNBA odešly při hymně

Hráčka New Yorku Layshia Clarendonová si před utkáním vzala slovo. Hráčka New Yorku Layshia Clarendonová si před utkáním vzala slovo. autor: ČTK
Před úvodním zápasem odložené sezony WNBA basketbalistky New Yorku a Seattlu na protest proti rasové nerovnosti odešly při americké hymně ze hřiště.

Oba týmy také uctily památku Afroameričanky Breonny Taylorové, již v březnu zabili policisté, kteří vtrhli do jejího bytu.

"Věnujeme jí tuhle sezonu," řekla rozehrávačka New Yorku Layshia Clarendonová. Pokleknutí při hymně, kterým začali někteří sportovci dávat najevo nesouhlas s diskriminací a policejní brutalitou, basketbalistkám nepřišlo jako dostačující protestní gesto. "Nechci poslouchat hymnu a stát při ní. Nechci být ani nikde blízko, protože je směšné, že spravedlnost a svoboda nejsou pro všechny," uvedla Clarendonová.

Její tým v zahajovacím utkání podlehl Seattlu 71:87. Obhájce titulu Washington zdolal na úvod Indianu 101:76. Sezona WNBA odložená kvůli koronaviru se hraje v areálu akademie IMG ve floridském Bradentonu.

reklama