Basketbalová pohádka pokračuje, Češi postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu Česko - Řecko
Mezi nejlepších osm celků český výběr posune odpolední očekávané vítězství obhájců titulu z USA nad Brazílií.
Český tým, který nastoupil bez zraněného křídla Blakea Schilba, sice do zápasu vstoupil špatně, ale přesto v poločase vedl 33:32.
Řekové pak ve druhé půli třikrát vedli o dvanáct bodů, což by pro svěřence kouče Ronena Ginzburga znamenalo vyřazení, ale nápor soupeře poté zastavil nejlepší hráč NBA Janis Adetokunbo, pro nějž po pěti osobních chybách zápas předčasně skončil.
Češi navíc udrželi nervy i v dramatickém závěru a udrželi postupovou ztrátu o sedm bodů. Velký podíl na vítězství měla opět sebevědomá hra hvězdy NBA Tomáše Satoranského.
Aktualizováno 9. 9. 2019 16:17
Čeští basketbalisté na závěr osmifinálové skupiny mistrovství světa v Číně prohráli 77:84 s Řeckem, ale přesto si zahrají ve čtvrtfinále. Mezi nejlepší osmičku turnaje je díky lepšímu skóre v minitabulce s Řeckem a Brazílií posunulo vítězství obhájců titulu z USA nad jihoamerickým týmem v posledním duelu skupiny K. Soupeřem českých reprezentantů v play off bude ve středu Austrálie.

Český tým, který nastoupil bez zraněného křídla Blakea Schilba, sice do zápasu vstoupil špatně, přesto v poločase vedl 33:32. Řekové pak ve druhé půli třikrát vedli o dvanáct bodů, což už by pro Čechy znamenalo vyřazení, ale nápor soupeře poté zastavil nejlepší hráč NBA Janis Adetokunbo, pro kterého po pěti osobních chybách zápas předčasně skončil.

Češi udrželi nervy i v dramatickém závěru a udrželi ztrátu o sedm bodů, což jim spolu s výhrou USA 89:73 nad Brazílií vyneslo při první účasti na mistrovství postup do čtvrtfinále, kam prošli spolu s Američany. Československo se na mistrovství představilo čtyřikrát, naposledy v roce 1982, a jeho nejlepším výsledkem je šesté místo z roku 1970.

Čeští basketbalisté přitom do zápasu s Řeckem vstoupili velmi nervózně a v prvním poločase zaznamenali dvanáct ztrát, zatímco v předchozích čtyřech utkáních na turnaji jich měli v průměru jedenáct. Také proto v první i druhé čtvrtině prohrávali až o devět bodů, ale pokaždé dokázali ztrátu stáhnout.

Ve druhé čtvrtině dokonce skóre díky dvěma trestným hodům Patrika Audy z poslední sekundy otočili stav a v poločase vedli 33:32. Jenže po střídání dobře hrajícího Audy kvůli čtyřem faulům převzali Řekové iniciativu a třetí čtvrtinu favorit ovládl poměrem 25:16.

V závěrečné čtvrtině čeští reprezentanti třikrát prohrávali o dvanáct bodů, což by znamenalo vyřazení. Jenže pět a půl minuty před koncem musel kvůli pěti osobním chybám ze hřiště Janis Adetokunbo a odchod hvězdy Milwaukee sebral Řekům vítr z plachet.

Češi snížili, a když při závěrečném náporu soupeře v posledních vteřinách udržel nervy na uzdě Jaromír Bohačík a proměnil pět ze šesti trestných hodů, zůstala ztráta na postupových sedmi bodech.