reklama

Naděje se zmenšila, lkají basketbalisté. Čechy zaskočil los olympijské kvalifikace

Tomáš Satoranský s fanoušky při letošním MS Tomáš Satoranský s fanoušky při letošním MS autor: Reuters
Čeští basketbalisté budou o účast na olympijských hrách bojovat v Kanadě a v základní skupině se utkají s Uruguayí a Tureckem. Právě přes Turky v září na mistrovství světa v Číně svěřenci Ronena Ginzburga postoupili do osmifinále. Soupeře národnímu týmu, který bude usilovat o první start pod pěti kruhy, určil dnešní los v sídle FIBA v Ženevě.

Kvalifikační turnaj se bude hrát od 23. do 28. června příštího roku ve Victorii. První dva celky tabulky projdou do semifinále, kde nastoupí proti soupeřům ze skupiny A. V ní jsou Řecko, Čína a domácí Kanada. Místo na olympijských hrách v Tokiu si zajistí pouze vítěz turnaje.

Český tým vstoupí do skupiny B až druhý hrací den ve středu 24. června proti Turecku a o den později jej čeká Uruguay. Semifinále je na programu v sobotu 27. června a finále hned další den.

"Nikdo nečekal lehký los, jsou tu top týmy z celého světa. Takhle to je, na těžké losy jsme ostatně zvyklí. Už jsme předvedli, že můžeme hrát proti každému a taky můžeme každého porazit," řekl Ginzburg.

"Bavíme se o jednom týdnu v červnu. Pokud budou všichni zdraví a ve formě, stát se může cokoli. Jasně, nejsme teď favorité, na druhou stranu jeden skvělý týden v tomto případě bude stačit. Potřeba budou tři či čtyři výhry," spočítal kouč.

"Když jsme se po mistrovství světa bavili, že olympiáda je ještě daleko, tak teď se asi ještě víc vzdálila. Ta skupina je asi nejtěžší ze všech," posteskl si křídelní hráč Nymburka Vojtěch Hruban.

"Nejen, že budeme hrát zase daleko od domova proti týmu, který postaví to nejsilnější, co má, což je výběr z mnoha a mnoha hvězd NBA, k tomu jsme dostali ještě Řecko a Turecko, kteří budou mít velkou motivaci nás porazit," dumal Hruban.

"I oni budou určitě mít silné týmy. Uruguay je trochu neznámá. Čína bude chtít odčinit to nepovedené mistrovství a taky postoupit. Bavili jsme se o tom, že ta kvalifikace je strašně těžká, když postupuje jen jeden tým. Tenhle los to ještě ztížil," doplnil Hruban.

"Pokud bychom mohli a prohodili bychom si místo s Polskem, které dostalo skupinu nejlehčí, co mohlo, tak by šance byla daleko větší. Naše naděje žije vždycky, ale po losu se zase trochu zmenšila," krčil Hruban rameny.

Reprezentanti si vybojovali účast v kvalifikaci díky šestému místu na zářijovém mistrovství světa v Číně, kterým při první účasti na šampionátu v historii samostatné republiky vyrovnali československé maximum. K nečekanému výsledku přispělo i vítězství 91:76 v závěrečném zápase základní skupiny nad Tureckem, které reprezentaci posunulo do osmifinále.

Český tým porazil Turecko teprve potřetí z dosavadních 18 zápasů. Proti Uruguayi nastoupí výběr trenéra Ronena Ginzburga poprvé. Oba čeští soupeři se pokusí ukončit dlouhé čekání na účast na olympijských hrách - Uruguay pod pěti kruhy naposledy startovala v roce 1984, Turci v roce 1952.

Češi, kteří byli nasazeni jako desátý tým žebříčku FIBA do druhého koše, budou usilovat o první účast na olympiádě od rozdělení republiky. V roce 2016 se národní tým rovněž představil v kvalifikaci, ale po druhém místě ve skupině jej do Ria de Janeiro nepustili v semifinálovém souboji domácí Srbové.

Československo se her zúčastnilo sedmkrát - naposledy v roce 1980.

Los kvalifikačních basketbalových turnajů o postup na olympijské hry:

Muži (23.-28. června 2020, na OH postoupí jen vítězové turnajů):

Bělehrad (Srbsko):

Skupina A: Dominikánská republika, Nový Zéland, Srbsko

Skupina B: Portoriko, Itálie, Senegal

Kaunas (Litva):

Skupina A: Litva, Korea, Venezuela

Skupina B: Polsko, Slovinsko, Angola

Split (Chorvatsko):

Skupina A: Německo, Rusko, Mexiko

Skupina B: Tunisko, Chorvatsko, Brazílie

Victoria (Kanada):

Skupina A: Řecko, Čína, Kanada

Skupina B: Uruguay, Česká republika, Turecko

Ženy (6.-9. února 2020, na OH postoupí z každé skupiny 3 týmy, přičemž pořadatelské Japonsko a mistryně světa z USA mají účast v Tokiu jistou):

Ostende (Belgie): Kanada, Japonsko, Švédsko, Belgie

Fo-šan (Čína): Korea, Čína, Velká Británie, Španělsko

Bourges (Francie): Francie, Portoriko, Brazílie, Austrálie

Bělehrad (Srbsko): Nigérie, USA, Srbsko, Mosambik

reklama