Ve finále basketbalového MS si zahrají Španělé a Argentinci

Aktualizováno 13. 9. 2019 16:42
Španělsko si o zlato zahraje po třinácti letech, Argentina v neděli bude usilovat o první titul od roku 1950.

Ve finále mistrovství světa v Číně se představí basketbalisté Španělska a Argentiny. Španělé si v semifinále poradili 95:88 po druhém prodloužení se čtvrtfinálovým přemožitelem české reprezentace Austrálií a o zlato si zahrají po třinácti letech. Argentina zdolala 80:66 Francii a v neděli bude usilovat o první titul od roku 1950.

Španělé až do třetí čtvrtiny byli horším týmem. Pak se rozehrál Marc Gasol, jenž celkově nastřílel 33 bodů, a pomohl ve čtvrté čtvrtině smazat devítibodovou ztrátu. Osm sekund před koncem navíc dvěma šestkami zařídil vedení 71:70, ale přesto mohli Španělé prohrát. Jenže Patty Mills v závěrečných sekundách proměnil jen jeden ze dvou trestných hodů a pouze srovnal.

Zápas zamířil do prodloužení, ve kterém sice měli navrch Španělé, ale vedení o pět bodů neudrželi a Gasol na poslední chvíli dvěma trestnými hody srovnal na 80:80. Ve druhé nastavené pětiminutovce už Španělé dominovali, díky dvěma trojkám Sergia Llulla se ujali vedení 90:82 a soupeř už neměl síly na zvrat.

Trojnásobní evropští šampioni si tak po zlatu z roku 2006 v neděli v Pekingu zahrají o druhou medaili z mistrovství světa. Austrálie, která před třemi lety o bod podlehla Španělsku v utkání o třetí místo na olympiádě v Riu de Janeiro, naopak bude muset o první cenný kov ještě bojovat v utkání o bronz.

Druhé semifinále takové drama jako duel Španělska s Austrálií nenabídlo. Argentinci měli utkání od začátku pod kontrolou a bronzovým medailistům z minulého šampionátu Francouzům nepomohlo ani vzepětí v závěrečné čtvrtině. Nakonec prohráli o 14 bodů.

Největší zásluhu na vítězství Argentiny měl Luis Scola, který nasbíral 28 bodů a 13 doskoků. Devětatřicetiletý veterán si po neúspěšném finále v roce 2002 zahraje podruhé o zlato. Jediný dosavadní titul Argentina získala na prvním šampionátu v roce 1950.