reklama

Hruban: Postupový klíč do Ria je brutální. Ale byl by to senzační úspěch

VTB liga, Nymburk - CSKA Moskva: Vojtěch Hruban VTB liga, Nymburk - CSKA Moskva: Vojtěch Hruban autor: Milan Kammermayer
Možnost bojovat v kvalifikaci o účast v Riu si český tým zajistil díky sedmému místu na loňském mistrovství Evropy. Jedním z hráčů, kteří se o tento pěkný úspěch zasloužili je Vojtěch Hruban.

Praha - Poprvé ve své samostatné historii se může česká basketbalová reprezentace mužů představit na olympijských hrách.

Možnost bojovat v kvalifikaci o účast v Riu si český tým zajistil díky sedmému místu na loňském mistrovství Evropy. Jedním z hráčů, kteří se o tento pěkný úspěch zasloužili je Vojtěch Hruban.

"O tři volná místa bude soupeřit 18 týmů, takže cesta do Brazílie je více než trnitá,“ říká zkušený basketbalista.

Kudy přesně vede cesta pro český tým?

Kvalifikace se uskuteční začátkem července v Bělehradě, v Manile na Filipinách a Turině. Los nás poslal do Bělehradu a spolu s námi bude ve skupině Japonsko a Lotyšsko. Jsou to hratelní protivníci, ale pokud bychom tuto skupinu vyhráli, tak v semifinále by nás čekala pravděpodobně Angola či Portoriko a to už jsou v obou případech tvrdé oříšky. Kdybychom i tuto překážku zvládli, tak v dramatu o první a tedy jediné postupové místo bychom se utkali s největší pravděpodobností s domácím Srbskem.

Jak je to možné, že tak kvalitní srbský tým už nemá jistou účast v Riu?

Protože na mistrovství Evropy skončil třetí a letenku získali pouze finalisté šampionátu. Postupový klíč je doslova brutální. Je to dáno tím, že olympijského turnaje se může zúčastnit pouze 12 týmů. Kdyby se nám to povedlo, tak by to byla bez nejmenší nadsázky přímo senzace.

Zůstane váš tým z velice úspěšného loňského roku pohromadě?

Z dvanáctičlenného základu bude chybět pouze Luboš Bartoň, který ukončil kariéru. Současná parta toho má už dost za sebou, rozumíme si, vládne u nás optimální týmový duch. Všichni se dobře známe, na Bělehrad se těšíme, ale šance na účast v Riu nás nesmí svazovat, to by nás spíš brzdilo.

Trenér Ginzburg tedy může počítat i se Satoranským, který obléká dres Barcelony i Veselým z Fenerbahce?

Samozřejmě, všechny zahraniční kluby tuto kvalifikaci berou na vědomí a s uvolněním hráčů nejsou žádné problémy. Oba s námi pochopitelně neabsolvují celou bohatou přípravu, ale na její závěrečnou část už budou s námi.

Jak potřebná je účast těchto dvou opor?

Neumím si dnes bez nich náš tým představit. Oba jsou skvělí na hřišti i v šatně. Jsou to tahouni mužstva, srší energií a dovedou různými legráckami vytvořit báječnou atmosféru a pohodu.

Zmínil jste se o přípravě. Jakou by měla mít podobu?

Začne už koncem května soustředěním v Nymburku. V půli června nás čekají zápasy v Itálii proti Číně, domácímu celku a Turecku. Potom 26. června dojde k repríze utkání z evropského šampionátu s Chorvatskem a koncem měsíce už budeme ladit formu v Praze ve dvou utkáních s Tuniskem a na závěr s Mexikem. Je moc dobře, že bude možnost poznat jiný basket a získat další zkušenosti se zámořskými celky.

A v jakém světle vidíte reálné možnosti současného týmu?

Předseda Jansta říká, že úspěchem v této kvalifikaci by byl postup do finále, v kterém už se může stát všechno možné i nemožné. Může rozhodovat okamžitá forma, určitě bouřlivé prostředí a třeba i rozhodčí. A má pravdu. Určitě však naše super parta udělá vše, co bude v jejích silách, aby dosáhla co nejlepšího výsledku.

reklama