Basketbalisté Nymburka odjíždějí z Bilbaa s cennou výhrou

9. 1. 2013 22:45
Radost basketbalistů Nymburka (ilustrační foto)
Radost basketbalistů Nymburka (ilustrační foto) | Foto: Lukáš Drštička

Bilbao - Basketbalisté Nymburka vstoupili do osmifinálové skupiny Evropského poháru vítězstvím 85:83 na hřišti předního španělského celku Bilbaa.

Nymburk po většinu zápasu vedl, v závěru sice domácí skóre otočili, ale Radoslav Rančík pěti body v poslední půlminutě rozhodl o cenném triumfu. Celkem nastřílel 30 bodů.

Klíčem k výhře byla třetí čtvrtina

Nymburk v poslední době neměl ideální formu a na mezinárodní scéně prohrál šest z posledních devíti zápasů. Tentokrát však svěřenci trenéra Ronena Ginzburga předváděli vydařený výkon.

Od začátku si udržovali mírný náskok, a když Bilbao v druhé čtvrtině na chvilku skóre otočilo, rychle získali výhodu zpět na svou stranu.

Klíčem k nymburskému triumfu byla třetí čtvrtina, ve které český mistr nastřílel 27 bodů a získal výraznější náskok.

Za stavu 47:48 vstřelil jednu z trojek Rančík, následovaly dva koše Petra Bendy a Nymburk vedl o osm bodů.

Následně se znovu trefili Benda s Rančíkem a po Palyzově trojce si Nymburk nesl do závěrečné čtvrtiny desetibodový náskok.

Bilbao sice zabojovalo a snížilo na pouhé dva body, ale Nymburk jeho nápor odrazil především zásluhou Rančíkových trestných hodů.

Závěr byl v Rančíkově režii

Ještě dvě a půl minuty před koncem vedl Nymburk o sedm bodů, pak ale Bilbao znovu zabralo a otočilo skóre na 80:79.

Jenže 33 vteřin před koncem vstřelil Rančík trojku a následně trestnými hody završil překvapivé vítězství.

"Pokud vyhrajeme, bude to výhra, o které se bude hodně a dlouho mluvit. Asi jako když jsme loni porazili CSKA, letos Kubaň, před dvěma lety Sevillu," řekl před utkáním kouč Ginzburg.

Vedle Rančíka zářil v nymburském dresu zejména americký pivot Drew Naymick, autor 20 bodů. Jeden ze svých vydařenějších zápasů odehrál i Jiří Welsch, který k 12 bodům přidal také šest asistencí.

Nymburk se ve skupině J utká ještě s Valencií a VEF Riga, jejichž vzájemný zápas v úterý skončil výhrou španělského klubu 86:82.

Ženy USK prohrály v Jekatěrinburgu

Basketbalistky USK Praha v 10. kole Evropské ligy prohrály v hale favorizovaného Jekatěrinburgu 75:94.

Zatímco ruský celek uhájil neporazitelnost, české mistryně si připsaly šestou porážku z devíti zápasů a balancují na hraně postupu. Poslední tři zápasy s přímými konkurenty však sehrají v domácím prostředí.

"Je škoda, že jsme dobře rozehraný zápas prohrály o 19 bodů. Jekatěrinburg si ale vedl velmi dobře a každá jeho hráčka pro nás představovala problém," řekla po utkání trenérka Natálie Hejková pro web FIBA Europe.

Basketbalistky IMOS Brno prohrály v 10. kole Evropské ligy v Krakově s Wislou 47:69. Brňanky si k dvěma dosavadním vítězstvím v soutěži připsaly šestou porážku.

"Náš dnešní výkon byl asi nejslabší v letošním ročníku soutěže. Vstřelit pouze 47 bodů není dobrým vysvědčením," řekl trenér Brňanek Jan Bobrovský.

Eurocup - muži:

Bilbao - ČEZ Basketball Nymburk 83:85 (17:19, 36:36, 53:63)

Nejvíce bodů: Mumbrú 13, Hamilton 12, Lopéz a Vasiliadis po 11 - Rančík 30, Naymick 20, Welsch 12, Pavkovič 10. Fauly: 23:24. Trestné hody: 29/21 - 23/18. Trojky: 6:9.

1. Valencie 1 1 0 86:82 2
2. ČEZ Basketball Nymburk 1 1 0 85:83 2
3. Bilbao 1 0 1 83:85 1
4. VEF Riga 1 0 1 82:86 1

Euroliga - ženy:

Skupina A:

Wisla Krakov - BK IMOS Brno 69:47 (23:15, 39:24, 54:34)

Nejvíce bodů: Charlesová 17, Beardová 14, Hortiová 11 - Hanušová 13, Ohldeová 9, Abdiová 7. Trestné hody: 28/19 - 19/10. Fauly: 14:19. Trojky: 2:3.

Skupina C:

Jekatěrinburg - ZVVZ USK Praha 94:75 (33:22, 51:51, 77:61)

Nejvíce bodů: Parkerová 26, Taurasiová 24, Kobrynová 12 - Dubljevičová 15, Burgrová a Vítečková po 14, Vaughnová a Elhotová po 10. Fauly: 17:17. Trestné hody: 15/11 - 13/11. Trojky: 5:8.

1. Jekatěrinburg 8 8 0 669:537 16
2. Galatasaray Istanbul 8 7 1 537:441 15
3. USK Praha 9 3 6 595:629 12
4. Polkowice 8 3 5 534:522 11
5. Mondeville 7 4 3 456:492 11
6. Salamanca 8 2 6 531:599 10
7. Novi Záhřeb 8 1 7 541:643 9