Basketbalisté Nymburka vezou důležitou výhru, zato ženy USK překvapivě padly doma s outsiderem

6. 12. 2017 21:33
Basketbalisté Nymburka si v sedmém kole Ligy mistrů připsali důležité vítězství 88:82 na hřišti polského mistra Zieloné Góry. Naopak ženy ZVVZ USK Praha nečekaně v Evropské lize zaváhaly a doma padly s do té doby posledním týmem tabulky Castors Braine 67:68
Kateřina Elhotová, opora USK Praha
Kateřina Elhotová, opora USK Praha | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Nymburku skvěle vyšel vstup do zápasu a za první čtvrtinu nastřílel 30 bodů. Dařilo se zejména Vojtěchu Hrubanovi, který za prvních deset minut na hřišti dal 14 ze svých 16 bodů. Dobré minuty ukazovala nová posila Dardan Beriša a tradiční oporou byl i Benda.

Hosté si tak ve druhé čtvrtině vypracovali vedení až o 17 bodů, jenže pak domácí zabrali v obraně, utlumili nymburský útok a navíc se jim rozstřílel Vladimir Dragičevič. Ve třetí čtvrtině se tak Zielona Góra dotáhla na rozdíl jediného bodu.

Na to však odpověděl důležitou trojkou kapitán Pavel Pumprla, a zabránil tak polskému celku jít do vedení. Nymburk si od té doby udržoval neustále mírný náskok a už nedal soupeři šanci. V závěru se o to znovu staral důležitými koši zejména Benda.

USK doplatil na fauly

Basketbalistky ZVVZ USK Praha v utkání s Castors Braine téměř celou dobu prohrávaly, když se trápily se střelbou a fauly, v závěrečné čtvrtině sice skóre otočily, ale nadšeně hrající belgický celek nakonec přece jen vybojoval cenné vítězství.

"Je to obrovské zklamání, protože jsme hrály s týmem ze spodku tabulky. Bohužel nám vnutil styl hry, který nám nesedí, a nedostaly jsme se celý zápas do rytmu," řekla trenérka USK Natália Hejková. "Dobrou pozici, kterou jsme si vytvořily, jsme zase ztratily. Naše skupina je hodně vyrovnaná a můžeme za to draze zaplatit," dodala.

České mistryně nenavázaly na vydařený výkon z minulého kola ze Šoproně a od začátku se trápily. Chyběla jim energie, měly problém se zónou soupeřek a nepřizpůsobily se tvrdému metru trojice rozhodčích. Už v první čtvrtině tak měly osm faulů.

USK postrádal zejména body Amandy Zahuiové. Nejužitečnější hráčka soutěže měla tři útočné fauly a nakonec dala jen čtyři body. "Mrzí mě, že sudí naletěli na floppingy Šteinbergaové, které často dělá. A Amanda na to doplatila útočnými fauly. Přišla za mnou, že neví, co má hrát, protože každé uvolnění pod košem jí pískli jako faul," popsala Hejková.

Kvůli faulům musela často sedět na lavičce i Kateřina Elhotová. "Rozhodčí by se měli podívat na video. Moje první fauly byly zbytečnosti, ale pak si rozhodčí něco domysleli a k faulům jsem přišla jako slepý k houslím. A Amanda to měla podobně. Lidi jen zírali, co sudí pískali. Já se na rozhodčí nerada vymlouvám, ale v tomto případě to bylo do očí bijící," prohlásila Elhotová.

V poslední čtvrtině ale Elhotová dala osm bodů a trojkou pět minut před koncem poslala USK do vedení. Jenže Belgičanky se domácí šňůrou 9:0 nenechaly zlomit. Využily toho, že se vyfaulovaly Zahuiová s Elhotovou, a v posledních dvou minutách nedovolily USK ani bod.

Vítězný koš měla na ruce mladá Veronika Voráčková, ale dvě trojky neproměnila. Belgičanky tak slavily teprve druhou výhru v sezoně.