Basketbalisté smetli Gruzii, Chorvati zamotali boj o postup

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
8. 9. 2013 20:00
Čeští basketbalisté porazili ve čtvrtém zápase na ME Gruzii 95:79 a přiblížili se postupu.
Češi po výhře nad Gruzií drží šanci na postup
Češi po výhře nad Gruzií drží šanci na postup | Foto: ČTK

Praha - Čeští basketbalisté se výrazně přiblížili postupu do další fáze mistrovství Evropy. Díky skvělému výkonu ve čtvrtém zápase skupiny C deklasovali dalšího konkurenta Gruzii rekordně vysokou výhrou o šestnáct bodů 95:79.

"Proti Španělsku jsme měli špatný útok, ale dnes jsme v ofenzivě hráli dobře jako tým, posouvali jsme míč, dávali jednoduché koše, měli otevřené střely. Jsme rádi, že jsme vyhráli a stále jsme ve hře o postup," řekl po zápase Satoranský.

Situaci ve skupině však pořádně zamotala večerní výhra Chorvatů nad Slovinskem 76:74 po prodloužení, a tak ani zítřejší vítězství nemusí českému týmu v případě další porážky Slovinska od Polska k postupu stačit.

Zářili Satoranský s Veselým

Češi si velký náskok vybudovali už v úvodu, kdy oproti minulým střetnutím začali podstatně lepší střelbou. Gruzínci český nástup nezachytili a po zbytek zápasu jen neúspěšně dotahovali.

Zářilo především duo skvěle spolupracující Satoranský - Veselý, které nastřádalo dohromady 47 bodů.

Skvělé brejky nastartovaly střelecký koncert

Oba výborně využívali taktiku rychlých protiútoků, které Gruzínci nedokázali účinně pokrývat. Zprvu se celky ve vedení střídaly, ovšem už v 8. minutě utekli Češi do desetibodového trháku 22:12.

Kromě Satoranského s Veselým se prosazovali i další hráči a v 18. minutě naskočil rozdíl na nevídaný dvojnásobný počet 52:26.

V závěru první půle sice Budínského svěřenci polevili a Gruzínci stáhli svou ztrátu na přijatelnější úroveň, ovšem vysoký standard produkovali čeští reprezentanti i po přestávce. V koncovce pak razantními smeči tvrdil muziku nepolapitelný Veselý.

Poslední minuty měly patřit hráčům z lavičky, ovšem jejich nasazení se příliš neosvědčilo, a tak klidnou koncovku zajistily radši opory prvního sledu. Ve vzduchu visela i stovka, ale nakonec na ní Češi nedosáhli.

Mistrovství Evropy basketbalistů ve Slovinsku:

Skupina C (Celje):

ČR - Gruzie 95:79 (26:15, 54:35, 75:54)
Nejvíce bodů: Veselý 27, Satoranský 20, Jelínek 11, Pumprla 10 - Cincadze a Markoišvili po 20, Šermadini 18, Sanikidze 10. Fauly: 18:24. Trestné hody: 31/22 - 19/13. Trojky: 3:6.

Španělsko - Polsko 89:53 (49:13)

Chorvatsko - Slovinsko 76:74 po prodl. (65:65, 35:41)

1. Španělsko 4 3 1 286:210 7
2. Slovinsko 4 3 1 286:273 7
3. Chorvatsko 4 3 1 267:288 7
4. Česká republika 4 2 2 263:269 6
4. Gruzie 4 1 3 307:311 5
6. Polsko 4 0 4 258:316 4