reklama

Basketbalisté vybojovali nečekaný úspěch! Musí ho využít a ne usnout na vavřínech

Budou se takto radovat Češi také v olympijské kvalifikaci. Šance tu je. Budou se takto radovat Češi také v olympijské kvalifikaci. Šance tu je. autor: Reuters
Sedmé místo na mistrovství Evropy se nemusí zdát jako mimořádný úspěch, pro český mužský basketbal ovšem je. Na podobný výsledek totiž čekal od rozdělení Československa. Tentokrát ukázal, že se po letech skomírání drásá zpět mezi evropskou elitu. I díky tomu, že Tomáš Satoranský s Janem Veselý už mezi touto elitou jsou. Oba sehráli velmi vydařený turnaj a zařadili se mezi jeho největší hvězdy. Nyní je ale třeba tento úspěch využít k tomu, aby k nim dorostli další konkurenceschopní hráči.

Lille - Sedmé místo na mistrovství Evropy se nemusí zdát jako mimořádný úspěch, pro český mužský basketbal ovšem je. Na podobný výsledek totiž čekal od rozdělení Československa. Tentokrát ukázal, že se po letech skomírání drásá zpět mezi evropskou elitu.

I díky tomu, že Tomáš Satoranský s Janem Veselý už mezi touto elitou jsou. Oba sehráli velmi vydařený turnaj a zařadili se mezi jeho největší hvězdy. Nyní je ale třeba tento úspěch využít k tomu, aby k nim dorostli další konkurenceschopní hráči.

Češi zaznamenali velký posun vpřed

Ještě v roce 2011 se český basketbal plahočil v divizi B. Pak však pod vedením Pavla Budinského začal nabírat na síle. Přišel postup na Eurobasket 2013, kde už český tým vystrčil růžky. Budinského překvapivě nahradil izraelský kouč Ronen Ginzburg, který se zkušenostmi z Nymburku pokračoval v započaté práci a po vydřené kvalifikaci tým kolem Satoranského a Veselého letos naplno zazářil.

Češi na turnaji nestačili jen na velké favority Litvu, Srbsko a Itálii. Výhry nad Estonskem a Ukrajinou se sice braly jako samozřejmost, ale jejich výše a následné další výsledky obou týmů ukázaly, že šlo o velmi vydařené zápasy. S papírově vyrovnanou Belgií urvali důležité vítězství a především šokovali Evropu jednoznačným triumfem nad Chorvatskem plným velkých hvězd.

Litovat tak mohli jen prohry s Lotyšskem v základní skupině, kdy si vybrali velkou smůlu v zakončení. Napravili ji však jednoznačným výsledkem nad stejným soupeřem v boji o 7. místo.

Účast na dalším ME je extrémně důležitá

Díky tomu získali šanci poprvé od roku 1980 zabojovat o účast na olympijských hrách a také jistotu účasti na příštím ME 2017. To je o to důležitější, že zatím vše směřuje k tomu, že za rok v době kvalifikace bude Satoranský bojovat o své místo v NBA a těžko by se tak mohl účastnit bojů o ME. Podobně na tom může být i Veselý.

Oba totiž svými výkony na Eurobasketu ukázali, že jsou pro NBA připraveni. Veselý tam sice už jednou neuspěl a po třech letech se vrátil zpět. Jediný rok ve Fenerbahce z něj však udělal jiného hráče, kterého nebyla schopna zastavit ani vyhlášená srbská obrana, ani hvězda z NBA Andrea Bargnani.

Satoranský zase na turnaji předváděl lepší výkony než jeden z nejlepších rozehrávačů NBA Tony Parker. Pro oba se navíc za rok otevře do NBA cesta i díky zvýšení platových stropů.

Jen duo S+V na vše stačit nemůže

Aby Češi mohli v budoucnu pomýšlet na ještě lepší umístění, potřebovali by k Satoranskému s Veselým ještě alespoň jednoho hráče, který by pravidelně hrával Euroligu a byl by zvyklý na nejvyšší evropské tempo. V zápasech se Srbskem a Itálií se totiž ukázalo, že zbytek týmu za hvězdnou dvojicí výrazně zaostává a bez nich nebyl schopen v útoku moc vymyslet.

Chybí zejména střelec z dálky, který by dával pravidelně přes 15 bodů a donutil soupeře více roztáhnout obranu. Blake Schilb s Davidem Jelínkem sice chvílemi ukázali, že by tuto roli mohli plnit, ovšem postrádali stabilní výkonnost.

Postupem do olympijské kvalifikace si sice reprezentační kariéru prodloužil Jiří Welsch, končí však Luboš Bartoň a postupně bude třeba hledat náhradu i za Petra Bendu.

Pomůže silný ročník 1995?

Naději ale dává silný ročník 1995 kolem Martina Peterky, kterého bude mít nyní v Nymburku pod dohledem reprezentační kouč Ronen Ginzburg, i další mladíci vyrůstající v zahraničí jako Šimon Puršl, Petr Heřman, Tomáš Kyzlink či talentovaný rozehrávač Pardubic Viktor Půlpán.

Nyní je na České basketbalové federaci, aby úspěch na ME nebyl jednorázovým výsledkem, ale aby byl hnacích motorem do dalšího růstu českého basketbalu.

Aby kluby získaly větší finanční stabilitu a v evropských pohárech nebyl jen Nymburk. Protože jen konfrontace s Evropou bude produkovat hráče, kteří budou schopni podobně jako Satoranský a Veselý se měřit s elitou.

České ohlasy na úspěch basketbalistů na ME

Vojtěch Hruban (hráč): "Je super, že jsem to odhadl dobře. Asi se začnu predikcemi živit. Byl to nejvyšší cíl, který jsme si mohli reálně dát. Od začátku jsem věděl, že tenhle tým na to má, že držíme spolu, umíme hrát dobrý basket. Bylo to samozřejmě odvážné tvrdit před turnajem, ale sebevědomí bylo potřeba. Vůbec zatím nevím, kdo v kvalifikaci bude. Možná Mexiko, Portoriko, Nový Zéland. Kdyby to někdo z nich pořádal, tak bych se vůbec nezlobil. Když už člověk hraje na světové úrovni, chce se podívat co nejdál."

Ronen Ginzburg (trenér): "Když jsem vzal tuhle práci a řekl jsem, že budeme hrát o olympiádu, tak se mi všichni smáli. Ale já tomu věřil od první minuty. Stále to bude hodně těžké, ale občas se sny plní, takže se třeba dostaneme až na olympiádu. Ale už jen dostat český basketbal na sedmé místo na mistrovství Evropy je vynikající. Máme za sebou skvělý turnaj a historický úspěch pro českých basketbal. Myslím, že 30 let nebyl lepší výsledek. Navíc jsme hráli velmi hezký basketbal. Mám ohlasy lidí, kteří basketbalu rozumí, že se jim naše hra hodně líbila. Občas se nedařilo proti těm opravdu velkým týmům, ale alespoň máme co zlepšovat do kvalifikace."

Michal Konečný (generální sekretář svazu): "Úspěch je to samozřejmě velký. Po dlouhé době jsme byli v závěrečných bojích a sedmé místo spojené s olympijskou kvalifikací, to je třešnička na dortu. Ještě teď mi běhá mráz po zádech, když si vzpomenu, jak po osmifinále s Chorvatskem za mnou chodili kolegové z evropských federací a gratulovali mi, jak to byl skvělý výsledek a jak máme výborné družstvo."

Jiří Zídek (místopředseda svazu): "Pro český basket je obrovský úspěch, že jsme se dostali až mezi posledních osm celků v Evropě. Naši kluci hráli velice chytrý basketbal. Jsem strašně rád, že jsem u toho byl naživo a viděl to. Klukům, realizačnímu týmu a celému českému basketu to nesmírně přeji."

reklama