Basketbalistky mají druhou výhru, Japonky je ale trápily

28. 9. 2014 16:45
České basketbalistky na MS v Turecku vyhrály i v druhém zápase, když přehrály Japonsko 71:57.
Petra Kulichová byla v zápase s Japonskem nejlepší střelkyní, když nasázela 19 bodů | Foto: Reuters

Ankara - Až v poslední čtvrtině setřásly české basketbalistky dotírající Japonky, ale nakonec se přece jen mohly radovat z druhé výhry ve skupině mistrovství světa 71:57.

Ve druhém utkání skupiny A porazily Španělky Brazílii 83:56. V úterý si tak zahrají s Českou republikou o první místo zaručující přímý postup do čtvrtfinále.

Japonky však byly polovinu utkání lepším týmem a až skvělá práce pod košem uzdravené pivotky Petry Kulichové, která byla s 19 body nejlepší střelkyní zápasu, zavelela ke klíčovému obratu.

Kromě Kulichové si s poraněním kotníku poradila i Ilona Burgrová, která rovněž patřila mezi rozhodující hráčky. V útoku byla často v permanenci, jelikož křídelní hráčky se těžko uvolňovaly přes dobrou japonskou obranu.

Japonsko mělo Češky přečtené

Oba celky se utkaly hned několikrát v přípravě, naposledy před měsícem právě v Ankaře, kde se hrálo i dnes, a tam Češky dominovaly. Jenže tentokrát byl zápas od začátku hodně vyrovnaný. Na české straně navázala na vydařený výkon ze zápasu s Brazílií rozehrávačka Kateřina Bartoňová, která však už v první čtvrtině udělala tři fauly a musela střídat.

Když pak na lavičku odešla i kapitánka Eva Vítečková, využily Japonky oslabení sestavy ke šňůře 7:0 a získaly až sedmibodové vedení. A to především díky přesné střelbě z dálky, zatímco na české straně se žádné z hráček nedařilo střelecky chytnout.

K obratu zavelela pod košem Kulichová

Ve druhé půli proto přišel jasný pokyn snažit se využít výškové převahy pod košem. K velmi dobrému výkonu se rozehrála zejména uzdravená Kulichová, která zády ke koši Japonky ničila. Ale chyběla jí větší podpora od spoluhráček, i proto se Japonky neustále držely v těsném vedení.

V závěru třetí čtvrtiny však nastartovala český tým ziskem a následným brejkem Burgrová, a když v poslední vteřině čtvrtiny dala Kateřina Elhotová trojku, dostaly se české reprezentantky po delší době do vedení 53:51.

Elhotová navíc trojkou začala i poslední desetiminutovku a Japonky znervózněly. Rázem z toho byla česká šňůra 12:0. Asijským mistryním se přestala dařit střelba, Češky zkušeně natahovaly v útoku čas, chodily si do koše pro snadné body a s přehledem dotáhly zápas k důležitému vítězství.

Jasná záležitost Španělek

Španělky o vítězství rozhodly v druhé čtvrtině, ve které za stavu 14:15 předvedly šňůru 19:2, odskočily a následně dovedly zápas k poklidné výhře. Nejlepšími střelkyněmi byly hlavní hvězdy Sancho Lyttleová a Alba Torrensová s 15 body. Rozehrávačka USK Praha Laia Palauová přidala čtyři body, dvě asistence a tři zisky.

Domácí Turkyně si po velmi cenné výhře nad Francií zahrávaly s Kanadou, kterou zlomily až v poslední čtvrtině. Kanaďanky se dlouho držely a ještě šest minut před koncem bylo skóre vyrovnané 37:37. Pak však dala tři koše po sobě turecká pivotka Lara Sandersová, domácí hráčky odskočily na rozdíl deseti bodů a Kanaďanky už neměly čas ani sílu na zvrat.

Turkyně tak mají v podstatě jistý postup do čtvrtfinále, jelikož v posledním utkání vyzvou Mosambik, který dnes jasně prohrál s Francií 45:89.

Bělorusky zvítězily těsně 70:69 nad Kubou, když o jejich výhře rozhodla 14 vteřin před koncem trojkou Katsiaryna Snicinová.

Mistrovství světa v basketbalu žen:

Skupina A (Ankara):

ČR - Japonsko 71:57 (18:16, 33:38, 53:51)
Nejvíce bodů: Kulichová 19, Elhotová 18, Burgrová 13, Bartoňová 11 - Mijamotová 16, Tokašikiová 10, Takadaová 7. Rozhodčí: Sampietro (Arg.), Gueye (Sen.), Pantherová (Něm.). Fauly: 23:15. Trestné hody: 11/4 - 19/11. Doskoky: 36:30. Trojky: 5:6.

Španělsko - Brazílie 83:56 (12:13, 41:26, 61:40)
Nejvíce bodů: Lyttleová a Torrensová po 15, Cruzová 13, Nichollsová 10 - Souzaová 12, Santosová 9, Pachecová 8.

1. Španělsko 2 2 0 157:106 4
2. ČR 2 2 0 139:112 4
3. Japonsko 2 0 2 107:145 2
4. Brazílie 2 0 2 111:151 2