Basketbalistky mají po další výhře čtvrtfinále ME na dosah

19. 6. 2013 15:51
České basketbalistky vstoupily do osmifinálové skupiny mistrovství Evropy výhrou 66:55 nad Velkou Británií
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mouilleron-le-Captif - České basketbalistky vstoupily do osmifinálové skupiny mistrovství Evropy výhrou 66:55 nad Velkou Británií. Výrazně se tak přiblížily postupu do čtvrtfinále.

Skupinu však zamotaly Srbky, které překvapivě porazily Bělorusko 54:48.

Češky tak stále mohou ještě vybojovat druhé místo ve skupině a dobré nasazení pro čtvrtfinále, zároveň však také v případě porážky se Srbskem mohou o postup do čtvrtfinále přijít.

Bělorusky zřejmě doplatily na to, že v posledním utkání základní skupiny proti Litvě šetřily opory a v součtu se dnem volna vypadly z tempa. Proti Srbkám ho hledaly celý první poločas a už zápas nezvrátily.

Srbsko za výhrou dovedly zejména sestry Dabovičovy Ana a Milica, které si připsaly shodně po 13 bodech.

Úvod patřil Britkám

Po dni volna jakoby Češky ztratily tempo z předchozích dvou zápasů a Britky se brzy ujaly vedení 7:2 a 11:6. Pak ale přišla na řadu velmi dobrá obrana Češek, která v dalších osmi minutách hry dovolila Britkám pouhá dva body.

V útoku to ale bylo spíše trápení. To se netýkalo pouze Terezy Peckové, která se hned po příchodu na palubovku chytla trojkou a ještě v první čtvrtině přidala další dvě tříbodové střely. Na šňůře 15:2, po které Češky vedly ve druhé čtvrtině o osm bodů, se tak pivotka Brna podílela dokonce 11 body.

Dlouho však neměla výraznější podporu od spoluhráček a Britky se tak držely v kontaktu.

Češky držely náskok, Britky se však nevzdávaly

Až v závěru druhé desetiminutovky se chytla i nejlepší česká střelkyně na turnaji Michaela Zrůstová a dala sedm z devíti závěrečných bodů v první půli včetně důležité trojky sekundu před sirénou.

Britky se ovšem nevzdávaly a neustále se držely v kontaktu. Pak však dala svou první trojku na turnaji Kateřina Elhotová, kterou vzápětí napodobila Kateřina Bartoňová, a Češky šly do poslední čtvrtiny s náskokem 11 bodů.

Když pak Zrůstová dala v prvních pěti minutách čtvrté čtvrtiny tři trojky, bylo o českém vítězství definitivně jasno. Britky si však ještě vytvořily tlak, ke kterému jim pomohly dvě úspěšné trojky a také technická chyba trenéra Blažka. Češky však tlak vydržely a bez větších potíží dovedly zápas k výhře.

Francie opět vítězná, zdolala Chorvatsko

Domácí Francie, která bude příštím soupeřem českých basketbalistek, vyhrála i čtvrtý zápas na ME, když Chorvatsko porazila 78:70. Poprvé na turnaji sice vyhrála menším rozdílem než o 20 bodů, ale to hlavně proto, že ve druhé půli šetřila síly.

Už po poločase totiž vedla o 24 bodů. Po změně stran však dovolila Chorvatkám nastřílet 51 bodů a tím snížit na přijatelný osmibodový rozdíl.

Mistrovství Evropy basketbalistek - osmifinálová skupina F:

ČR - Velká Británie 66:55 (17:13, 32:23, 47:36)
Nejvíce bodů: Zrůstová 20, Pecková 11, Burgrová 10, Bartoňová 7 - Leedhamová 20, Butlerová 12, Handyová 11. Rozhodčí: Lanzarini (It.), Reiter (Něm.), Putenko (Rus.). Fauly: 18:18. Trestné hody: 12/9 - 7/6. Trojky:9:3.

Srbsko - Bělorusko 54:48 (14:9, 24:19, 43:32)
Nejvíce bodů: A. Dabovičová a M. Dabovičová po 13, Radocajová 11 - Veremejenková 12, Lichterovičová a Levčenková po 8.

Chorvatsko - Francie 70:78 (10:23, 19:43, 49:65)
Nejvíce bodů: Lelasová 18, Rezanová a Mišurová po 11 - Lawsonová 12, Ndongueová 10, Yacoubouová 9.

1. Francie 3 3 0 233:149 6
2. Bělorusko 3 2 1 165:136 5
3. ČR 3 2 1 179:183 5
4. Británie 3 1 2 178:213 4