Basketbalistky porazily díky skvělému finiši Brazilky

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
29. 9. 2010 20:18
Ve čtvrtfinále narazí na Austrálii

Praha - České basketbalistky zvládly dramatickou bitvou s Brazílií, kterou porazily o čtrnáct bodů 84:70.

Z osmifinálové skupiny tak mezi nejlepších osm postoupí ze třetího místa a v pátečním čtvrtfinále v Karlových Varech narazí na obhájkyně titulu z Austrálie, které v souboji o první místo v ostravské skupiny podlehly USA.

Brazilky se naopak po středeční prohře do čtvrtfinále nedostanou a budou hrát pouze o 9.-12. místo.

Basketbalistky střelecky selhaly a Španělsku podlehly
Basketbalistky přejely Koreu a jsou krok od čtvrtfinále

Češky šly do zápasu s vědomím, že jim za určitých okolností stačí k postupu i porážka, ale očividně se na to nechtěly spoléhat. Kouč Blažek dokonce zamíchal sestavou tak, že po úterní dvacetibodové prohře se Španělskem udělal oproti tradiční základní pětce hned několik změn.

Přesto utkání začaly lépe Jihoameričanky, domácí reprezentantky držela na dostřel Kulichová. Ve druhé čtvrtině se rozehrály k velkému výkonu Večeřová s Horákovou, které pak mužstvo táhly po celý další průběh.

I když Češky skvělým útokem a dvanácti body v řadě utekly až na 29:20, sérií chyb a nepřenostmi samy pomohly Brazilkám skóre otočit na poločasových 34:36.

Po přestávce se dostaly Blažkovy svěřenkyně do dalšího výrazného trháku. Hodně k tomu přispěly přesné trojky Vítečkové. Jenže hráčky v zeleném se nevzdaly ani tentokrát a třináctibodový rozdíl ztenčily na pouhé čtyři.

V poslední části už ale Češky soustředěnou hrou a jistou střelbou drama nepřipustily. Navíc i nadále zářila Vítečková, která se nakonec stala nejlepší střelkyní zápasu na české straně.

Utkání osmifinálové skupiny F na mistrovství světa v basketbale žen:

Česko - Brazílie 84:70 (17:20, 34:36, 60:55)
Body:
Vítečková 24, Horáková 17, Večeřová 16, Kulichová 12, Veselá 6, Elhotová 5, Burgrová 4 - Castro-Marquesová 27, De Souzaová 16, Nascimentová 6, Dantasová 5, Nevesová 5, Pintová 4, Rochaová 3, Luzová 2, de Oliveiraová 2. Rozhodčí: Grinterová (USA), Mayberry (Austr.) a Liang Ping (Čína). Trestné hody: 27/20 - 19/13. Fauly: 18:23. Trojky: 6:5. Doskoky: 34:34 Diváci: 3140.

1. Španělsko 5 5 0 396:278 10
2. Rusko 5 5 0 375:275 10
3. Česko 6 4 2 422:380 10
4. Korea 6 3 3 376:451 9
5. Brazílie 6 2 4 413:454 8
6. Japonsko 6 1 5 396:454 7