Basketbalistky jsou na MS, pomohl jim postup Turecka

27. 6. 2013 15:49
V dnešním utkání poražených čtvrtfinalistů mistrovství Evropy v Orchies zvítězily Češky 72:68 nad Itálií a v sobotu si zahrají o páté místo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Orchies - České basketbalistky postoupily na mistrovství světa 2014 v Turecku, kde budou obhajovat stříbrné medaile. V dnešním utkání poražených čtvrtfinalistů mistrovství Evropy v Orchies zvítězily 72:68 nad Itálií a mají jistotu minimálně šestého místa.

To jim po postupu tureckého týmu do semifinále zaručuje start na MS, Turecko totiž jako hostitel MS má účast jistou.

Češky využívaly převahu pod košem

Češky měly proti Itálii nejlepší start do zápasu na turnaji. Využívaly převahu pod košem a dařila se jim i střelba, díky čemuž se po šňůře 10:0 rychle ujaly vedení, které posléze bylo v průběhu první čtvrtiny až jedenáctibodové (20:9).

K velmi dobrému výkonu se rozehrála Kateřina Elhotová, která za prvních 11 minut hry dala 12 bodů a měla zásluhu na tom, že Češky utekly dokonce na 16 bodů. Pak však Itálie zlepšila obranu, začalo se dařit její hvězdě Giorgii Sottanaové a náskok českého týmu klesal.

Italkám se nakonec zvrat nepovedl

Když se Italky přiblížily na osm bodů, byla to znovu Elhotová, kdo trojkou český tým uklidnil. Křídelnice USK Praha však postrádala větší podporu spoluhráček v ofenzivě a italská zónová obrana slavila úspěch. Italky zakončily poločas šňůrou 9:0 a snížením rozdílu ve skóre na pouhých pět bodů.

Poločasová přestávka českému týmu pomohla a celých pět minut druhé půle se dařilo ubránit Italky bez jediného bodu. Jenže v útoku pokračovalo trápení, a když se k tomu přidaly problémy s obranným doskokem, povedlo se Italkám v úvodu poslední čtvrtiny srovnat na 52:52.

Češky však odpověděly šňůrou 16:3, kterou vedla s devíti body Tereza Pecková. Italky se sice ještě presinkem po celém hřišti pokusily o zvrat, ale český tým už vítězství nepustil.

Mistrovství Evropy basketbalistek ve Francii:

O 5. až 8. místo:

ČR - Itálie 72:68 (24:13, 39:34, 52:47)
Nejvíce bodů: Elhotová 18, Bortelová 14, Hindráková 10, Pecková 9 - Sottanaová 16, Masciadriová 15, Dottová 11. Rozhodčí: Glisič (Srb.), Jokič (Černá Hora), Kupatadzeová (Gruz.). Fauly: 19:18. Trestné hody: 16/14 - 24/15. Trojky: 8:7.