Basketbalistky s outsiderkami nezaváhaly, Švýcarsko porazily o 27 bodů

15. 11. 2017 22:01
Česká basketbalistky si v kvalifikaci mistrovství Evropy připsaly druhou výhru, Švýcarsko porazily 62:35.
Kia Vaughnová v akci
Kia Vaughnová v akci | Foto: ČTK

Praha - České basketbalistky zvládly i druhé utkání kvalifikace mistrovství Evropy a doma porazily Švýcarsko 62:35. Navázaly tak na úvodní výhru v Německu a vedou skupinu G spolu s Belgií, se kterou se utkají v únoru v dalším kvalifikačním bloku.

Trenér Štefan Svitek při své domácí premiéře neměl k dispozici kapitánku Kateřinu Elhotovou kvůli lehčímu zranění. Zastoupila ji však její sestra Karolína, která byla s 13 body nejlepší střelkyní.

Podobně jako v Německu začal český výběr vlažně a hledal recept na specifický styl Švýcarek: spíše se přizpůsoboval jejich hře, než aby hrál svou. V úvodu tak Češky prohrávaly 5:10, ale pak šest minut nedovolily soupeřkám ani bod a šňůrou 13:0 získaly vedení, které už do konce zápasu nepustily.

V závěru první půle Češky opět polevily a nejlepší hráčka Švýcarska Marielle Giroudová, autorka 17 bodů, trojkou s klaksonem snížila na pouhé čtyři body. Do druhé části ale Češky nastoupily s výrazně zlepšeným výkonem.

Už se tolik nesnažily dostat míč pod koš, kde Švýcarky utěsnily prostor. Místo toho zrychlily hru a k velmi dobrému výkonu se rozehrály Elhotová s teprve osmnáctiletou Veronikou Voráčkovou. Ta nasbírala šest bodů a po čtyřech doskocích a asistencích a byla spolu s Elhotovou nejužitečnější českou hráčkou.

Třetí čtvrtinu tak Češky vyhrály o 16 bodů a získaly uklidňující náskok. Trenér Svitek poté mohl dát šanci i Renatě Pudlákové s Julií Reisingerovou, které prožily soutěžní premiéru v národním týmu. Reisingerová dala i pět bodů.

Utkání skupiny G kvalifikace basketbalistek o mistrovství Evropy 2019:

ČR - Švýcarsko 62:35 (16:10, 26:22, 49:29)

Nejvíce bodů: Karolína Elhotová 13, Pecková 12, Hanušová 9, Voráčková a Vaughnová po 6 - Giroudová 17, Foraová 7, Franchinaová 4. Fauly: 16:19. Trestné hody: 20/11 - 9/7. Trojky: 3:4. Doskoky: 41:39.

Belgie - Německo 103:60 (28:17, 52:25, 89:41).

1. Belgie 2 2 0 188:116 4
2. Česko 2 2 0 151:91 4
3. Švýcarsko 2 0 2 91:147 2
4. Německo 2 0 2 116:192 2