Basketbalistky USK nezvládly s Galatasarayem koncovku, zlomil je odchod švédské opory

18. 10. 2017 21:56
Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve 2. kole Evropské ligy prohrály 77:82 na palubovce jednoho z favoritů skupiny Galatasaraye Istanbul. Nenavázaly tak na úvodní domácí výhru nad Bourges.
Kateřina Elhotová s trenérkou USK Natálií Hejkovou.
Kateřina Elhotová s trenérkou USK Natálií Hejkovou. | Foto: Milan Kammermayer

Istanbul - Pražanky v Istanbulu doplatily na nevydařenou poslední čtvrtinu, ve které zaostávaly hlavně v obraně.

České mistryně přitom byly dlouho lepším týmem. Skvěle doskakovaly zejména v útoku, kde soupeřky přeskákaly 19:7, a dokázaly si zkušeně poradit i s presinkem. Vypracovaly si až sedmibodové vedení, nátlaková hra soupeře je ale připravila o síly, které v závěru chyběly.

Domácí tým začal v poslední čtvrtině získávat zápas pod kontrolu, proti však byla zejména Amanda Zahuiová. Švédská pivotka USK nastřílela 26 bodů a dělala domácí obraně velké problémy. Jenže pět minut před koncem jí sudí pískli technickou chybu za přisimulování faulů, a jelikož šlo o její pátou chybu, musela ze hry.

Navíc se nedařilo zastavit střelkyni Allie Quigleyovou, která rovněž zaznamenala 26 bodů a spolu s Jelenou Dubljevičovou dotáhla Galatasaray k výhře.

V dresu USK odehrála 21 minut teprve osmnáctiletá Veronika Voráčková a dala svých prvních sedm bodů ze hry v Eurolize. Dosud měla v elitní soutěži na kontě jen dva trestné hody. Rozehrávačka Leticia Romerová nasbírala 10 bodů, sedm doskoků z toho šest v útoku, a sedm asistencí. Marta Xargayová přidala 16 bodů a pět asistencí a Marija Režanová 14 bodů a 11 doskoků.

Další zápas čeká hráčky USK za týden doma proti Polkowicím.

Neuspěly ani Brňanky

Basketbalistky KP Brno prohrály ve druhém kole Evropského poháru FIBA na palubovce švýcarského Fribourgu 52:72 a s dvěma porážkami jsou poslední v tabulce skupiny I. Český celek sice vyhrál poločas o bod, po změně stran už ale utkání ovládl domácí tým.

V třetí čtvrtině šel Fribourg do vedení, a i když Brňanky ještě na chvíli srovnaly krok, na zvrat to nestačilo. Naopak v závěru odpadly. Střelecky se výrazněji prosadila jen Edita Šujanová, autorka 19 bodů a pěti doskoků.

Ve třetím kole čeká brněnské basketbalistky příští středu utkání v Benátkách.

2. kola skupiny A Evropské ligy basketbalistek:

Galatasaray Istanbul - ZVVZ USK Praha 82:77 (21:18, 36:43, 55:55)

Nejvíce bodů: Quigleyová 26, Dubljevičová 23, Petronyteová 15 - Zahuiová 26, Xargayová 16, Režanová 14, Romerová 10.

Další výsledky skupiny: Dynamo Kursk - Villeneuve 83:68, Polkowice - Šoproň 70:73,  Castors Braine - Bourges 66:78.