Basketbalistky USK potopila v Jekatěrinburgu trojka v samém závěru

Aktualizováno 9. 12. 2015 22:32
Po triumfu ve finále Euroligy i finále Superpoháru nestačily dnes basketbalistky ZVVZ USK Praha na hráčky Jekatěrinburgu a v Rusku prohrály 73:76 trojkou Diany Taurasiové v samotném závěru.
Ze souboje hráček USK Praha a Jekatěrinburgu.
Ze souboje hráček USK Praha a Jekatěrinburgu. | Foto: Milan Kammermayer

Jekatěrinburg - Basketbalistky ZVVZ USK Praha potřetí v řadě Jekatěrinburg neporazily, když na jeho hřišti v Evropské lize prohrály 73:76 trojkou Diany Taurasiové vteřinu před koncem. Do poslední minuty přitom šly s pětibodovým vedením. Nevyužily tak šanci na posun na první místo tabulky skupiny B.

Rusky nasadily všechny hvězdy

Jekatěrinburg mocně toužil oplatit USK letošní dvě porážky z finále Euroligy i finále Superpoháru a nasadil nejsilnější sestavu se všemi hvězdami včetně uzdravené Alby Torrensové.

Už v první čtvrtině si ruský gigant vytvořil náskok devíti bodů a zdálo se, že tentokrát se USK další překvapení nepovede. Pražanky držela ve hře jen Kateřina Elhotová, která dala devět z úvodních 13 bodů USK.

Jenže pak české mistryně zlepšily obranu a v závěru poločasu získaly vedení na svou stranu, když těžily z rychlých protiútoků. Podávaly však především kolektivnější výkon, zatímco Jekatěrinburg spoléhal hlavně na nájezdy Taurasiové a Torrensové. Navíc se do problémů s fauly dostala pivotka Brittney Grinerová.

Elhotová zopakovala skvělý začátek

Do druhé půle vstoupila Elhotová podobně jako do té první, dala devět z úvodních 11 bodů USK, ale v ofenzivě byla dlouho osamocená. Trápila se zejména Sonja Petrovičová, dosud nejlepší střelkyně soutěže. Pražankám se tak nedařilo odskočit domácímu týmu na více než pět bodů a utkání zůstávalo vyrovnané.

Až šest a půl minuty před koncem se Petrovičová konečně trefila za tři body a viditelně si oddechla. Vzápětí hráčky USK odskočily na šest bodů, ale Jekatěrinburg znovu srovnal.

Minutu a půl před koncem dala další trojku Elhotová a získala pětibodové vedení, v tu chvíli se zdálo rozhodnuto. Jenže domácí hráčky ukázaly svou sílu: Běljakovová nejprve trojkou srovnala, vteřinu před koncem proměnila těžkou trojku také Taurasiová a rozhodla ještě před prodloužením.

Evropská liga basketbalistek - 7. kolo:

Skupina A:

Dynamo Kursk - Salamanca 77:64, Šoproň - Košice 70:86, Fenerbahce Istanbul - Galatasaray Istanbul 57:56, Villeneuve - Schio 70:73 po prodl.

Skupina B:

Jekatěrinburg - USK Praha 76:73, Wisla Krakov - Kayserispor 67:66 (za domácí Zohnová 2 body, 1 doskok), Girona - Bourges 47:56.

1. Jekatěrinburg 7 6 1 498:446 13
2. Orenburg 7 5 2 450:398 12
3. USK Praha 7 4 3 463:387 11
4. Kayserispor 7 4 3 463:445 11
5. Bourges 7 3 4 408:421 10
6. Wisla Krakov 7 3 4 424:487 10
7. Castors Braine 7 2 5 423:461 9
8. Girona 7 1 6 393:477 8