Basketbalistky USK v Eurolize porazily i Galatasaray

27. 11. 2013 21:27
Basketbalistky USK Praha v Evropské lize získaly cenné vítězství 67:63 nad Galatasaray Istanbul a uspěly v duelu dvou dosud neporažených týmů ve skupině C.
Basketbalistky USK Praha porazily v Eurolize i Galatasaray a stále jsou bez porážky | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Basketbalistky USK Praha v Evropské lize získaly cenné vítězství 67:63 nad Galatasaray Istanbul a uspěly v duelu dvou dosud neporažených týmů ve skupině C. Vysokoškolačky si v soutěži připsaly třetí výhru a zatím mají stoprocentní bilanci, naopak Galatasarayi na Folimance skončila třízápasová vítězná série. USK sehraje další zápas příští středu v polských Polkowicích.

USK se povedla proti hvězdnému Galatasarayi, který v Praze hnala na zteč asi padesátka bouřících tureckých fanoušků, odveta za únorové vyřazení z osmifinále Euroligy a tureckého soupeře porazil téměř přesně po třech letech. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové rozhodly hlavně ve třetí čtvrtině, kterou vyhrály 23:10.

Souboj dosud neporažených euroligových týmů byl dlouho na vážkách a velké výkyvy obou týmů poznamenaly hlavně první polovinu. Galatasaray sice začal sebevědomým nástupem, ale USK vrátila do hry skvěle hrající Dubljevičová, která měla hlavní podíl na výhře Pražanek v první čtvrtině.

Domácí tým se dostal do velkých problémů, když se rozehrávala Američanka v dresu Galatasaraye Zellousová. Hvězda WNBA, která si v zámořské soutěži v minulé sezoně vysloužila titul pro hráčku s největším zlepšením, naplno zazářila hlavně ve druhé desetiminutovce a po poločase měla na kontě 15 bodů, stejně jako Dubljevičová.

USK se trápil i v útoku, zpočátku se hledaly reprezentantky Elhotová s Vítečkovou a i vinou těžkopádné kombinace domácí celek za osm minut druhé čtvrtiny nastřílel jen šest bodů.

Skvělý nástup do druhého poločasu ale nechal na předchozí trápení USK zapomenout. Když se v útoku chytily rozehrávačka Palauová, Vaughnová i Vítečková, povedla se šňůra 16:6 a domácí tým rázem hřál jedenáctibodový náskok před posledním úsekem hry. Pro USK bylo klíčové i dobré bránění Zellousové, která se po poločase už neprosazovala tak lehce.

Galatasaray ale na Folimance ukázal svoji extratřídu, postupně se dotáhl až na pětibodový dohled. Ale USK v napínavém finiši pomohly trefy Palauové a Clarendonové, po nichž české šampionky vedly 67:61. Domácí tým dovolil už jen malé snížení, o důležitou výhru se připravit nenechal a navázal na předchozí triumfy se Záhřebem a Spartakem Moskva. Tak povedený vstup jako letos USK v Eurolize ještě nikdy nezažil.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina C:

ZVVZ USK Praha - Galatasaray Istanbul 67:63 (17:16, 29:31, 52:41)
Nejvíce bodů: Dubljevičová 20, Palauová 12, Vítečková 11, Vaughnová 10 - Zellousová 21, Boneová 16, Torrensová 14. Rozhodčí: Kralj (Bosna), Stoica (Rum.), Giod (Luc.). Fauly: 19:15. Trestné hody: 14/13 - 19/15. Trojky: 4:2. Diváci: 1000.

Spartak MO - Polkowice 67:55,

20:30 Novi Záhřeb - Kibirkstis Vilnius.

1. Galatasaray Istanbul 4 3 1 299:240 7
2. USK Praha 3 3 0 181:162 6
3. Polkowice 4 1 3 227:247 5
4. Kibirkstis Vilnius 2 2 0 149:130 4
5. Spartak MO 3 1 2 164:175 4
6. Salamanca 3 1 2 179:206 4