Basketbalistky USK vyhrály na palubovce silného Galatasaraye

Aktualizováno 5. 2. 2014 22:10
Hráčky USK předvedly v Istanbulu skvělý výkon.
Hráčky USK předvedly v Istanbulu skvělý výkon. | Foto: CPA - Eduard Erben

Istanbul - Basketbalistky ZVVZ USK Praha potvrdily svou formu a v Evropské lize vybojovaly velmi cenné vítězství 63:58 na palubovce favorizovaného Galatasaraye Istanbul.

S bilancí sedmi výher a dvou porážek se tak znovu dostaly do čela tabulky skupiny C, mají navíc lepší vzájemnou bilanci se svými pronásledovateli Spartakem Moskva a právě Galatasarayem, který porazily i na svém hřišti. Pro USK to byla teprve druhá výhra nad Galatasarayem z posledních devíti vzájemných duelů.

Domácí hráčky začaly hodně ostře

Hráčky Galatasaraye začaly ve velkém stylu, ale Pražanky se jejich náporu a bouřlivého istanbulského prostředí nezalekly a udržely s favoritem krok. Staraly se o to zejména Američanky Kia Vaughnová a nová posila Danielle Robinsonová, která po svém příchodu na hřiště oživila hru USK.

Byla to právě Robinsonová, kdo dostal USK v 17. minutě poprvé do vedení. Po koši Evy Vítečkové dvě vteřiny před koncem poločasu se pak šlo na přestávku za nerozhodného stavu 32:32.

Do druhé půle vykročila v bojovné náladě Jelena Dubljevičová, která ve třetí čtvrtině zaznamenala deset ze svých 22 bodů a měla hlavní zásluhu na tom, že se USK odskočit až na osmibodový rozdíl.

Hráčky USK skvěle bránily

České mistryně se prezentovaly i velmi dobrou obranou, když si poradily i s nejužitečnější hráčkou posledního mistrovství Evropy Sancho Lyttleovou či bývalou nejlepší basketbalistkou Evropy Albou Torrensovou. Na rozmezí třetí a čtvrté čtvrtiny pak nedovolily soupeřkám pět minut ani bod. Samy se však rovněž těžko prosazovaly a Galatasaray tak stále cítil šanci.

Čtyři minuty před koncem se mu povedlo dotáhnout na rozdíl jediného koše, ale odpověď si přichystala Kateřina Elhotová, která trojkou zvýšila na 58:53 a dala USK výhodu do koncovky. Galatasaray sice ještě zlobil, ale Pražanky už výhru nepustily.

Brňanky nestačily na Montpelliere

Nedařilo se naopak hráčkám IMOSu Brno, které prohrály ve stejné soutěži ve Francii s Montpellierem 53:76. Ze tří posledních utkání, které vesměs odehrály na soupeřových hřištích, české vicemistryně nevytěžily ani jedno vítězství a vidina postupu do play off se jim dva zápasy před koncem základní části soutěže znovu vzdálila.

Ke třem vítězstvím si Brňanky připsaly už sedmou prohru, naopak Montpellier ukončil sérii šesti porážek. Nejlepší střelkyní Brna byla Hanušová s 13 body.

O výsledku ve Francii rozhodla druhá čtvrtina

Po vyrovnané úvodní čtvrtině rozhodla o výsledku druhá desetiminutovka. V ní se Brňanky dostaly do herního útlumu, tuto část prohrály 13:25 a bodovou ztrátu už nedohnaly. Na jejich výpadku se podílela zejména nepřesná koncovka i zbytečné ztráty míčů při zakládání útočných akcí.

Ve snaze zabránit narůstání bodového manka nevycházely ani střelecké pokusy z tříbodového území a produktivitu postrádalo i zakončení v podkošovém prostoru.

Soupeřkám se hráčky IMOSu vyrovnaly pouze v doskakování, což ale na vyrovnanou partii nestačilo. V brněnském týmu se střelecky dařilo pouze Jurčenkové s Hanušovou, které jen za první poločas zaznamenaly více než polovinu bodů svého týmu.

Ve druhém poločase už Brno na obrat nemělo

Zvrátit čtrnáctibodové manko už bylo po změně stran nad síly brněnských basketbalistek. Stačily pouze částečně srovnat krok a zabránit dalšímu narůstání rozdílu ve skóre.

V dalším kole hostí příští středu české vicemistryně Rivas Madrid a poslední zápas odehrají na půdě vedoucího týmu skupiny B dosud neporaženého Fenerbahce Istanbul.

Skupina B:

Montpellier - IMOS Brno 76:53 (16:14, 41:27, 61:42)

Nejvíce bodů: Robertová 19, Brémontová 16, Basková 10 - Hanušová 13, Jurčenková 11, Jalčová a Pecková po 7, Kašpárková 6. Trestné hody: 23/17 - 7/5. Fauly: 11:17. Trojky: 5:2.

Skupina C:

Galatasaray Istanbul - ZVVZ USK Praha 58:63 (20:16, 32:32, 44:50)

Nejvíce bodů: Lyttleová 16, Zellerová 13, Boneová 9 - Dubljevičová 22, Vaughnová 18, Robinsonová a Vítečková po 7. Fauly: 18:23. Trestné hody: 27/18 - 12/7. Trojky: 2:2.

Polkowice - Spartak MO 65:56

Kibirkstis Vilnius - Novi Záhřeb 86:68

1. USK Praha 9 7 2 634:541 16
2. Galatasaray Istanbul 10 6 4 679:587 16
3. Spartak MO 9 6 3 563:540 15
4. Salamanca 9 5 4 606:582 14
5. Polkowice 10 4 6 582:595 14
6. Novi Záhřeb 9 2 7 538:636 11