Basketbalistky znovu nestačily na Bělorusko a skončí šesté

29. 6. 2013 22:21
České basketbalistky na závěr mistrovství Evropy prohrály s Běloruskem 50:64 a obsadily šesté místo. Povedlo se jim ale splnit cíl v podobě postupu na mistrovství světa 2014 a mistrovství Evropy 2015.
České basketbalistky skončily na letošním ME šesté, hlavní cíl přesto splnily
České basketbalistky skončily na letošním ME šesté, hlavní cíl přesto splnily | Foto: ČBF

Orchies - České basketbalistky na závěr mistrovství Evropy prohrály s Běloruskem 50:64 a obsadily šesté místo. Turnaj zakončily s bilancí čtyř výher a pěti porážek.

Povedlo se jim splnit cíl v podobě postupu na mistrovství světa 2014 a mistrovství Evropy 2015, kam se probojovalo nejlepších šest celků šampionátu ve Francii.

"Bělorusko je v současné době lepší. Mělo hrát v první čtyřce, ale samo si to rozhodlo prohrou proti Srbsku. Je vidět, že nám Bělorusko svou hrou nevyhovuje. Navíc si proti nám věří. Problém máme hlavně s jejich silnými pivoty. Když jsme na čtyřku museli dát menší hráčku, tak jsme měli problém," hodnotil utkání trenér Lubor Blažek.

Bělorusko Češkám letos nesedí

Češky dnes chtěly soupeřkám vrátit prohru 39:60 z úvodního utkání turnaje, ale opět se ukázalo, že jim běloruská hra nesedí.

V úvodu se sice ke dvěma trojkám dostala Michaela Zrůstová, která do utkání nastoupila i přes nachlazení, ale pak se běloruská obrana zavřela a Češky se velmi těžko bodově prosazovaly. Naopak v útoku se Běloruskám dařilo dostávat míče na pivotky a ty poměrně lehce skórovaly.

Trhák soupeřek rozhodl

Rozhodla druhá čtvrtina, ve které Bělorusko předvedlo šňůru 12:0, uteklo na rozdíl patnácti bodů a vedení už nepustilo. Střelecky se navíc chytla bývalá hráčka VŠ Praha Alexandra Tarasovová, která ve třetí čtvrtině odpovídala na českou snahu o nápor.

Ve čtvrté čtvrtině se Češkám velmi dobrou obranou dařilo zůstat ve hře (40:50). Pak však sudí odpískali přísný pátý faul pivotce Petře Kulichové, která musela ze hřiště a Bělorusky toho využily. Zásluhou své hvězdy Jeleny Levčenkové znovu získaly převahu pod košem a koncovku si pohlídaly.

Mistrovství Evropy basketbalistek v Orchies (Francie):

o 5. místo:

ČR - Bělorusko 50:64 (12:20, 19:35, 36:50)
Nejvíce bodů: Zrůstová 13, Burgrová 9, Hindráková 8, Kulichová 6 - Levčenková 18, Tarasovová 14, Veramejenková 11. Rozhodčí: Halliko (Est.), Jones (Wales), Jokič (Černá Hora). Fauly: 18:14. Trestné hody: 13/7 - 17/16. Trojky: 3:4.