Basketbaloví mladíci začali MS těsnou porážkou

27. 6. 2013 21:28
Čeští basketbalisté do 19 let vstoupili do mistrovství světa v Praze prohrou 74:77 s Litvou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Čeští basketbalisté do 19 let vstoupili do mistrovství světa v Praze prohrou 74:77 s Litvou. Domácí tým ještě po třech čtvrtinách nad obhájci titulu vedl, ale nakonec mu nepomohlo ani 21 bodů nejlepšího střelce zápasu Martina Peterky.

Trenér Petr Jachan prohlásil, že jeho svěřenci měli zpočátku ze soupeře příliš velký respekt, litoval i pouze poloviční úspěšnosti při střelbě šestek. "Teď jsme smutní a zklamaní. Tyto velké zápasy rozhodují maličkosti, nás můžou mrzet trestné hody. Do příštího utkání musíme zlepšit obranný doskok a zrychlit pohyb míče v útoku," řekl kouč.

Litva do utkání vstoupila šňůrou 7:0 a v páté minutě už vedla o deset bodů. Čeští hráči se ale brzy otřepali, vyrovnali skóre a ve 14. minutě si po třetí Peterkově trojce naopak sami vypracovali sedmibodový náskok.

Vedle přesné střelby z dálky si domácí tým pomáhal i útočnými doskoky, ale trápily ho zbytečné ztráty míče. Soupeři se rozehrál rychlonohý Lekavičius, který rozpohyboval ofenzivu, a nevelký náskok už Litevci v závěru udrželi.

Kapitán Petr Šafarčík tvrdil, že nervozita v úvodu byla přirozená. "Hráli jsme v prvním utkání na šampionátu proti obhájcům titulu, ale od stavu 5:15 jsme se chytli a začali cítit šanci. V závěru jsme bohužel provedli pár špatných rozhodnutí," konstatoval.

V pátek se reprezentanti utkají s Argentinou, pak nastoupí proti Íránu. Do osmifinále projdou ze skupiny tři celky.