Basketbalový Nymburk kráčí do Evropské ligy, stačí dvě výhry

25. 9. 2012 22:38
Basketbalisté Nymburku jsou už jen dvě výhry od postupu do prestižní Evropské ligy. Účast v semifinále si zajistili vítězstvím 83:65 s Ostende.
Basketbalisté Nymburku slaví vítězství se svými fanoušky. (ilustrační foto)
Basketbalisté Nymburku slaví vítězství se svými fanoušky. (ilustrační foto) | Foto: Lukáš Drštička

Desio - Basketbalisty Nymburka dělí jen dvě výhry od postupu do prestižní Evropské ligy. V úvodním utkání kvalifikace porazili belgického mistra Ostende 83:65 a postoupili do semifinále.

V něm narazí na pořadatele turnaje a loňského účastníka Euroligy Cantú. Italský celek v druhém dnešním čtvrtfinále porazil bulharského soupeře Academic Sofia 87:79. Český reprezentant Jakub Kudláček za Cantú nenastoupil.

Nymburk měl od začátku mírně navrch, ale přestože několikrát utekl na rozdíl šesti bodů, dlouho se mu nepodařilo odskočit natrvalo. Ostende vždy rychle srovnalo a drželo zápas velmi vyrovnaný.

Nesehranost byla znát

Na českém šampionovi ještě byla patrná nesehranost po letní přestavbě kádru, a tak často spoléhal na individuální akce a také na přesnou ruku střelců při pokusech za tři body. Celkem v utkání proměnil 12 trojek z 26 pokusů.

Střelecky se dařilo americké posile Taylorovi, jeho krajanovi Abramsovi a pod košem byl tradiční oporou Benda. Naopak v obraně dělal Nymburku největší problémy Lojeski, k němuž se postupně přidali také Katnič a Wright, kteří táhli ofenzivu Ostende.

Problémem Nymburka však byli především až příliš úzkostliví rozhodčí, kteří pískali téměř každý kontakt. Nymburk se tak dostal už ve třetí čtvrtině do vážných problémů s fauly a trenér Ginzburg musel hodně točit se sestavou. Zejména na rozehrávce, kde měli po čtyřech faulech všichni tři basketbalisté.

Rozhodl závěr třetí čtvrtiny

České mistry to ale paradoxně spíše posílilo a zlepšili obranu celého týmu. Soupeř se tak musel častěji uchylovat k nepřipraveným střelám.

Klíčová pasáž přišla v závěru třetí čtvrtiny. Dvě důležité trojky zaznamenal do té doby trápící se Houška, povedly se brejky a Nymburk odskočil na osm bodů.

A když dal Houška šest minut před koncem další trojku, byl náskok Nymburka už 15 bodů. Ostende to definitivně zlomilo, jeho hra se rozpadla. Český mistr pak na palubovce dominoval a v poklidu si pohlídal postup.

Nymburk - Ostende 83:65 (22:22, 44:43, 68:62)

Nejvíce bodů: Abrams 15, Benda 14, Taylor 13, Pavkovič 10, Houška 9 - Lojeski 16, Katnič a Wright po 14, Stojič 7. Rozhodčí: Arteaga (Šp.), Dozai (Chorv.), Gkontas (Řec.). Fauly: 30:21. Pět chyb: 35. Abrams, 37. Taylor (oba Nymburk). Trestné hody: 17/11 - 27/22. Trojky: 12:3.