Bauer skončil na patnáctce pátý, zlato obhájil Cologna

14. 2. 2014 12:00
Lukáš Bauer po stříbru z Turína a bronzu z Vancouveru tentokrát medaili v závodě na 15 kilometrů nezískal. V Krasné Poljaně skončil na klasické patnáctce pátý.
Lukáš Bauer se třetí medaile z patnáctky na olympijských hrách nedočkal.
Lukáš Bauer se třetí medaile z patnáctky na olympijských hrách nedočkal. | Foto: Reuters

Krasnaja Poljana - Lukáš Bauer po stříbru z Turína a bronzu z Vancouveru tentokrát medaili v závodě na 15 kilometrů nezískal. V Krasné Poljaně skončil na klasické patnáctce pátý, když na třetího Švéda Daniela Richardssona ztratil 20 sekund.

Vítězem se stejně jako před čtyřmi lety stal Švýcar Dario Cologna, na nějž Bauer ztratil téměř minuty. Švýcar si tak po triumfu v nedělním skiatlonu připsal na konto třetí olympijský primát.

Téměř půl minuty na Colognu ztratil Švéd Johan Olsson, o dalších deset sekund pomalejší byl Richardsson. Smůlu měl naopak finský mladíček Livo Niskanen, kterého Richardsson porazil o 0,2 sekundy.

Bauer ztrátu stahoval, ale nedotáhl

Bauer skiatlon vynechal, soustředil se na klasickou patnáctku a závod rozjel těsně za elitní desítkou. Postupně se ve výsledkové listině posouval výše a na osmém kilometru byl desátý, o dva kilometry později už šestý.

V závěru se zdálo, že šestatřicetiletý český lyžař snižuje manko na stupně vítězů, ale bronz mu nakonec unikl o 20 sekund.

Páté místo je pro Bauera třetím nejlepším individuálním výsledkem na OH. Nestal se ale druhým běžcem historie, který na patnáctce získal tři cenné olympijské kovy po sobě. Po stříbru z Turína 2006 a bronzu z Vancouveru 2010 vyšel naprázdno.

Stejně jako ženy jeli muži v teplotách nad deset stupňů Celsia, což jim závod výrazně z tížilo. Cologna udržel v náročných podmínkách vysoké tempo od začátku do konce a každým metrem zvyšoval svůj náskok. Od poloviny si jel svůj závod.

Niskanen senzaci těsně nedotáhl

Sedmadvacetiletý Švýcar, který po operaci kotníku vynechal většinu sezony, získal třetí zlatou olympijskou medaili. Před čtyřmi lety ve Vancouveru triumfoval na volné patnáctce.

Překvapením byl výkon Fina Livo Niskanena, který ještě na osmém kilometru jel stejně rychle jako Cologna. V cíli dlouho figuroval na bronzové příčce, o kterou ho nakonec připravil výborným závěrem jen o dvě desetiny rychlejší Richardsson.

Rusové překvapivě do závodu nenasadili Alexandra Legkova, jenž před dvěma týdny ovládl tuto disciplínu na Světovém poháru v Toblachu.