rou
15. 3. 2008 17:09
20 km klasicky: 1. Vittoz, 2. Bauer, 3. Gjerdalen
Francouz Vincent Vittoz na trati klasické dvacítky ve finále SP v Bormiu.
Francouz Vincent Vittoz na trati klasické dvacítky ve finále SP v Bormiu. | Foto: Reuters

Bormio - Český běžec na lyžích Lukáš Bauer nestačil ve druhém závodě finále Světového poháru v Bormiu jen na Francouze Vincenta Vittoze.

Ten na klasické dvacítce s hromadným startem dokonale zaskočil všechny specialisty na klasiku, posbíral nejvíce bonusových vteřin za rychlostní prémie a vytvořil si nejlepší pozici do nedělní závěrečné stíhačky na 15 kilometrů volnou technikou.

Čtěte více:
Jakš zastínil Bauera, v prologu zajel životní maximum

Famózního Vittoze ohrožoval pouze Lukáš Bauer. Už jistý král letošní sezony sice začal pomaleji, ale ve druhém pětikilometrovém okruhu zaútočil a dokázal se odpoutat od skupinky závodníků kolem druhého místa.

Skvěle běžícího Francouze však už dohnat nedokázal a nakonec na druhé příčce zaostal o 18 vteřin. Na třetího Nora Gjerdalena ale při své marné stíhačce získal náskok více než půl minuty.

V pátečním prologu třetí Martin Jakš začal sobotní etapu výborně a na první prémii byl druhý, jenže pak mu na těžkém sněhu došly síly. Nakonec skončil s téměř tříminutovou ztrátou sedmnáctý, devětadvacátou příčku vybojoval Martin Koukal, Dušan Kožíšek byl dvaatřicátý.

Podívejte se:
Medaile a Křišťálové globy pro krále Bauera

Za sobotní závod se neudělují body do Světového poháru, do nedělního závěrečného dílu si lyžaři přenesou sobotní časové odstupy, do kterých se ale promítnou i výsledky pátečního prologu a bonusy za rychlostní prémie.

Vincent Vittoz by tak měl odstartovat do posledního podniku v této sezoně s téměř minutovým náskokem na druhého Lukáše Bauera. Toho čeká po doběhu do cíle slavnostní ceremoniál, při kterém převezme Křišťálový globus pro celkového vítěze Světového poháru.

Výsledky - 20 km klasicky:
1. Vittoz (Francie) 51:27,5, 2. Bauer (ČR) -18,3, 3. Gjerdalen (Norsko) -52,1, 4. Checchi (Itálie) -1:05,7, 5. Östensen (Norsko) -1:20,5, 6. Filbrich (Německo) -1:24,1... 17. Jakš -2:55,3, 29. Koukal -3:43,3, 32. Kožíšek (všichni ČR) -3:53,3.