Bauer skončil na Tour de Ski třetí. Vyhrál Cologna

9. 1. 2011 17:06
Martin Jakš dojel celkově osmý

Praha - Český běžec na lyžích Lukáš Bauer vybojoval na Tour de Ski celkové třetí místo.

Nad síly obhájce loňského vítězství byl jen Švýcar Dario Cologna, který prestižní seriál opanoval už v roce 2009, a druhý Petter Northug z Norska. Další český reprezentant Martin Jakš skončil celkově osmý.

"Třetí místo je obrovská satisfakce, protože tady ta Tour pro mě byla hodně problematická. Bylo to hodně těžké a pro mě zachraňující byl tenhle brutální výjezd na sjezdovku, který se mi, nevím proč, daří o trochu líp než ostatním, a to mě posunulo na třetí místo," sdělil unavený Bauer Radiožurnálu v cílovém prostoru.

Jakš si v Tour de Ski opět polepšil. Už je na pódiu
Jakš opět zářil - ve stíhačce dojel čtvrtý. Bauer 13.

O vítězství Švýcara Cologni v podstatě nebylo pochyb už před nedělním závodem.

Letošní suverén vybíhal do poslední etapy Tour de Ski s náskokem více než minuty na druhého Pettera Northuga, kterému výběh sjezdovky Alpe Cermis nesedl už loni, a tudíž se od něj velký útok na celkové vítězství příliš nedal čekat. To se potvrdilo i během závodu, kdy si Cologna zkušeně udržel náskok před svým sokem až do cíle, a mohl tak slavit celkové vítězství.

A protože Northug měl relativně dostatečný odstup před skupinkou pronásledovatelů, strhla se za touto dvojicí bitva o bronzovou příčku.

Tu nakonec uchvátil český reprezentant Lukáš Bauer, byť startoval až z desáté pozice a se ztrátou necelé minuty na Martina Jakše, který třetí místo držel před dnešním závodem.

Bronzový muž z olympijských her ve Vancouveru potvrdil své kvality především v závěrečné části závodu, při výběhu svahu sjezdovky, kde vysokým tempem udolal všechny potenciální adepty na bronz. Doběhnout Northuga už však nestihl.

Naopak Jakšovi se poslední etapa Tour de Ski nevydařila, a nakonec byl rád za osmé místo. To bylo zároveň jeho historicky nejlepším umístěním v Tour. "Jsem rád, že jsem celkově osmý. Bylo to náročné a jsem spokojený," sdělil po závodě Jakš.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie):

Muži - konečné pořadí po osmé etapě (závodu na 9 km volně):

1. Cologna (Švýc.) 4:28:02,0, 2. Northug (Nor.) -27,3, 3. Bauer (ČR) -1:44,1, 4. Perl (Švýc.) -1:58,2, 5. Clara (It.) -2:06,5, 6. Gaillard (Fr.) -2:27,5, 7. Kershaw (Kan.) -2:31,7, 8. Jakš (ČR) -2:39,9, 9. Rickardsson (Švéd.) -3:00,2, 10. Harvey (Kan.) -3:09,2.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 31 závodů): 1. Cologna 1197 b., 2. Northug 706, 3. Bauer 698, 4. Legkov (Rus.) 651, 5. Hellner (Švéd.) 593, 6. Kershaw 562, ...9. Jakš 385, 67. Kožíšek 31, 73. Koukal 26, 78. Magál (všichni ČR) 23.

Ženy - konečné pořadí po osmé etapě (závodu na 9 km volně):

1. Kowalczyková (Pol.) 2:47:31,0, 2. Johaugová (Nor.) -1:21,5, 3. Longaová -2:40,7, 4. Follisová (obě It.) 3:19,9, 5. Kallaová (Švéd.) 4:27,7, 6. Majdičová (Slovin.) -4:52,6, 7. Kristoffersenová (Nor.) -5:09,0, 8. Lahteenmäkiová (Fin.) 5:12,5, 9. Eldenová -5:25,6, 10. Jacobsenová (obě Nor.) -5:57,9, ...19. Nývltová -10:20,3, 27. Janečková (obě ČR) -15:18,2.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 1271 b., 2. Follisová 904, 3. Longaová 819, 4. Björgenová (Nor.) 760, 5. Kallaová 735, 6. Majdičová 725, ...28. Nývltová 140, 72. Janečková 14.