Bauer vyhrál v Kuusamu a vede Světový pohár

maj
2. 12. 2007 11:05
Martin Jakš překvapil osmnáctým místem

Kuusamo - Lukáš Bauer má na začátku sezony výbornou formu. Ve finském Kuusamu ovládl nedělní závod Světového poháru, když na patnáctikilometrové trati klasickou technikou nenašel přemožitele.

Běžec na lyžích navázal na výsledek z minulého týdne, kdy v Beitostolenu skončil volnou technikou na druhém místě. Nyní si ještě polepšil a počtvrté v kariéře triumfoval v podniku SP, přičemž soupeřům ujel o více než dvacet vteřin.

Bauer už na prvních mezičasech dokazoval, že by měl patřit k jednomu z favoritů. Držel se na čele a postupně navyšoval náskok. Nezastavil ho ani finský mráz, v Kuusamu bylo kolem patnácti stupňů bod nulou.

Druhý skončil Eldar Roenning z Norska, třetí dojel německý lyžař Axel Teichmann. Další z českých reprezentantů, jednadvacetiletý Martin Jakš, překvapil osmnáctým místem. Mezi bodovanou třicítku se však nevešel Jiří Magál, který na 47. místě ztratil více než dvě minuty.

Po čtyřech závodech Světového poháru patří Bauerovi první příčka celkového pořadí! Před druhým Teichmannem má náskok dvaceti bodů, na body zatím čeká Magál i Koukal.

Ženy jely v Kuusamu odpoledne pouze na desetikilometrové trati. Zvítězila podle očekávání norská suverénka Marit Björgenová, na níž krajanka Jacobsenová na druhém místě ztratila deset vteřin. Třetí skončila Polka Kowalczyková.

Ani jedna ze dvou českých závodnic nebodovala, příslibem do budoucna mohou být výkony teprve devatenáctileté Hájkové, která dojela 39. Těsně před ní skončila Erbenová.

Muži 15 km klasicky (Kuusamo)
1. Bauer (ČR) 37:15,8, 2. Roenning (Nor.) -20,4, 3. Teichmann (Něm.) -21,9, 4. Ročev (Rus.) -22,9, 5. Freeman (USA) -27,5, 6. Svartedal (Nor.) -28,7, ... 18. Jakš -1:02,9, 47. Magál -2:07,5, 56. Horyna -2:33,0, 63. Kupilík (všichni ČR) -2:46,7