Baumrtová a Svěcená poplavou na ME semifinále, postoupila i Svěcená. Benešová má životní šesté místo

8. 8. 2018 11:13
Českým plavcům se na mistrovství Evropy v rozplavbách dařilo.
Simona Baumrtová
Simona Baumrtová | Foto: ČTK

Glasgow - Plavkyně Simona Baumrtová postoupila na mistrovství Evropy v Glasgow do odpoledního semifinále znakařské dvoustovky. Šestadvacetiletá česká rekordmanka vyhrála časem 2:13,45 závěrečnou rozplavbu a celkově skončila na desátém místě. Uspěla rovněž Lucie Svěcená na 50 metrů motýlek.

Dálková plavkyně Alena Benešová vybojovala v Glasgow šesté místo v úvodní disciplíně na pět kilometrů a dosáhla životního úspěchu. Od medaile dvacetiletou naději dělila půlminuta. Pro zlato si ve vodě jezera Loch Lomond jen se 17 stupni Celsia doplavala nizozemská favoritka Sharon van Rouwendaalová.

Olympijská vítězka z Ria de Janeiro na desítce Van Rouwendaalová vyhrála dnes suverénně v čase 56:01 minut. Jejímu tempu stačila jen Němka Leonie Becková, za nimi bojovala stíhací skupinka o bronz. Benešová většinu závodu absolvovala na páté pozici, ve finiši ji ještě předstihla Řekyně Kalliopi Arauzuová.

Benešová na vítězku ztratila minutu a 20 sekund, na stupně vítězů pak 31,4 sekundy. Na jezeře nedaleko Glasgow dosáhla největšího úspěchu v kariéře. V závodu mužů bude české plavání reprezentovat Vít Ingeduld.

Na znakařské padesátce Baumrtová vylepšila v rozplavbách národní rekord a prošla až do finále, v němž doplavala sedmá. Na stovce skončila v semifinále desátá.

V rozplavbách na 200 metrů znak byla nejrychlejší Ruska Darja Ustinovová. Časem 2:08,89 předčila nejbližší soupeřku skoro o půldruhé sekundy. Baumrtová umí dvoustovku pod 2:10.

Svěcené stačilo na motýlkářské padesátce k postupu do semifinále 18. místo, neboť mezi jejími přemožitelkami byly tři Nizozemky a tři Švédky včetně vítězné světové rekordmanky Sarah Sjöströmové. Anna Kolářová skončila jednatřicátá.

Daleko za postupem naopak zůstali motýlkáři Jan Šefl i Petr Novák na stovce stejně jako Petra Chocová v rozplavbách závodu na 50 metrů prsa. Jediná třicátnice ve startovním poli zaostala za svým českým rekordem o více než dvě sekundy a obsadila 30. místo.